9. sınıf tarih ders kitaplarında tarihsel düşünme becerilerinin yer alma durumu ve öğretmen görüşleri
The status of historical thinking skills in 9th grade history textbooks and teachers opinions
  1. Tez No: 918960
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2009 ve 2018 yılına ait MEB 9. sınıf tarih ders kitaplarında tarihsel düşünme becerilerinin yer alma durumunu, tarih öğretmenlerinin tarihsel düşünme becerileri ile ilgili düşünce, uygulama ve önerilerini ortaya koymaktır. Araştırma deseni olarak; araştırmanın kitap incelemesi ile ilgili kısmında nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi, öğretmenlerin tarihsel düşünme becerileri ile ilgili düşünce, uygulama ve önerilerini değerlendirmede fenomonolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada, 9. Sınıf lise tarih kitaplarına doküman incelemesi yapılarak betimsel analiz uygulanmıştır. Elde edilen veriler MEB'in belirlediği tarihsel düşünme becerileri göstergelerine göre hazırlanmış tabloda belirlenen başlıklar altına yerleştirilerek sistemli bir hale getirildikten sonra analiz edilmiştir. Betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; 2018 tarih öğretim programına göre hazırlanan tarih kitabının tarihsel düşünme becerileri göstergelerinin yer alma durumu açısından daha yeterli olduğu, öğretmenlerinde tarihsel düşünme becerilerine önem verdikleri, yeni mezunların bu konuda daha yeterli olduklarını düşündükleri, öğrenciye aktarım konusunda yetersizlikler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the status of historical thinking skills in the 9th grade MEB history textbooks of 2009 and 2018, and the thoughts, practices and suggestions of history teachers regarding historical thinking skills. As a research design; In the part of the research related to the book review, document analysis from qualitative research methods was used, and in the evaluation of teachers' thoughts, practices and suggestions regarding historical thinking skills, phenomenological research design was used. In the research, document review was conducted on 9th grade high school history textbooks and descriptive analysis was applied. The obtained data were analyzed after being placed under the headings determined in the table prepared according to the historical thinking skills indicators determined by the Ministry of National Education and then made systematic. Descriptive analysis was applied. As a result of the research; It was determined that the history book prepared according to the 2018 history curriculum was more adequate in terms of including historical thinking skills indicators, teachers also gave importance to historical thinking skills, they thought that new graduates were more competent in this regard, and there were inadequacies in transferring them to students