Yetişkinlerin çocukluk çağındaki olumlu yaşantıları ve çocukluk anlayışları
Adults' positive childhood experiences and childhood perceptions
- Tez No: 918959
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerin çocukluk anlayışları ve olumlu çocukluk yaşantılarını bazı değişkenlere göre incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri çevrim içi ortamda toplanmıştır ve araştırmanın çalışma grubunu, 417 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada yetişkinlerin; olumlu çocukluk deneyimlerini çocukluk anlayışları ile ilişkilendirerek incelemek amaçlandığından, nicel yöntemlerden ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla“Demografik Bilgi Formu”,“Olumlu Çocukluk Yaşantıları Ölçeği”ve“Çocuğa Bakışı Değerlendirme Aracı”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yetişkinlerin baskın çocukluk algıları sırasıyla yüceltilmiş çocuk, yetersiz çocuk, çocuğun doğasına inanç ve olumsuz bakıştır. Bekar katılımcılar, evli olanlara göre daha yüksek Olumlu Çocukluk Yaşantıları (OÇYÖ) puanlarına sahipken, babalarının yaşamlarına olumlu katkı sağladığını düşünen bireylerin OÇYÖ puanları daha yüksektir. Eğitim seviyesi ve yaşamsal gereksinimlerin karşılanma durumu, bireylerin çocukluk algıları üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Araştırmada ortaya konan sonuçlara göre çocukluk algıları ve olumlu çocukluk yaşantıları konularında uygulamaya ve araştırmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine adults' childhood perceptions and positive childhood experiences according to various variables. The data for the research were collected online, and the study group consists of 417 adult individuals. Since the purpose of the study was to examine adults' positive childhood experiences in relation to their childhood perceptions, a relational design was used from quantitative methods.“Demographic Information Form,”“Positive Childhood Experiences Scale,”and“Assessment Tool Of Belıefs About Chıldren”were used to collect data. According to the results, the dominant childhood perceptions of adults are, respectively, glorified child, inadequate child, belief in the child's nature, and negative outlook. Single participants have higher Positive Childhood Experiences (PCE) scores compared to married participants, and those who believe their fathers contributed positively to their lives have higher PCE scores. Educational level and the fulfillment of vital needs play a determining role in childhood perceptions. Based on the results, recommendations for practice and further research on childhood perceptions and positive childhood experiences are provided.