65 yaş üstü KOAH hastalarında dispne ile ilişkili kinezyofobi ve fiziksel aktivite arasındaki ilişki
The relationship between kinesiophobia associated with dyspnea and physical activity in COPD patients over 65 years of age
  1. Tez No: 919140
  2. Yazar: SEDA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fiziksel aktiviteyi doğrudan etkileyen ve aktiviteye katılımı reddetmeye ya da azaltmaya neden olan dispne ile ilişkili kinezyofobi yaş ilerledikçe sık görülmektedir. Hastalarda dispnenin olması ve sürekli yorgunluk yaşamaları nedeniyle kinezyofobi, özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan yaşlı yetişkinleri olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle hastalarda dispneyle ilişkili hareket korkusunun belirlenmesi önemlidir. Bu çalışma 65 yaş üstü KOAH hastalarında dispne ile ilişkili kinezyofobi ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Konya Numune Hastanesinde Ocak – Mart 2024 tarihleri arasında göğüs hastalıkları poliklinik ve servislerinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 300 hasta oluşturmuştur. Veriler hastalardan“Anket formu”,“Nefes darlığı inançları ölçeği”ve“Fiziksel aktivite kısa formu”kullanılarak toplanmıştır. Tüm veriler klinikte yüz yüze toplanmış ve SPSS 25 (IBM Corp. Released 2017.IBM SPSS Statistics for Windows, Versiyon 25.0. Armonk, NY: IBM Corp) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin dağılımları incelendikten sonra gerekli analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dyspnea-related kinesiophobia, which directly affects physical activity and causes refusal or reduction of participation in activity, is frequently seen with increasing age. Kinesiophobia negatively affects older adults, especially those with chronic obstructive pulmonary disease (COPD), because patients have dyspnea and experience constant fatigue. Therefore, it is important to determine the fear of movement associated with dyspnea in patients. This study was conducted to determine the relationship between dyspnea-related kinesiophobia and physical activity in COPD patients over the age of 65. The research was conducted in the chest diseases outpatient clinics and services at Konya Numune Hospital between January – March 2024. The sample of the study consisted of 300 patients. Data were collected from the patients using the“Questionnaire form”,“Breathlessness beliefs scale”and“physical activity short form”. All data were collected face to face in the clinic and evaluated using SPSS 25 (IBM Corp. Released 2017.IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp). After examining the distribution of the data, the necessary analyzes were made.