Futbolda yön değiştirme yeteneğinin öngörülebilirlik durumuna ve dikkat düzeyine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the ability to change direction in football according to predictability and level of attention
  1. Tez No: 919834
  2. Yazar: GÜNGÖR CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada futbolda yön değiştirme yeteneğinin öngörülebilirlik durumuna ve dikkat düzeyine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ordu ilinde Amatör ligde mücadele eden bir futbol takımındaki 35 erkek futbol oyuncusu (yaş=17±3,523 yıl, vücut ağırlığı= 66,03±12,40 kg, boy uzunluğu= 172,71±7,86 cm) üzerinde uygulanmıştır. Oyunculara CODAT testi, öngörülebilir CODAT (ö-CODAT) testi, modifiye edilmiş CODAT (m-CODAT) testi ve iz sürme A-B testi uygulandı. Güvenirlik analizi için m-CODAT testi farklı günlerde iki kez uygulandı. ö-CODAT ve İz sürme-A-B testi değerlerinin CODAT ve m-CODAT testi değerleri üzerindeki etkisi çoklu doğrusal regresyon analizi modelleriyle belirlendi. m-CODAT testinin güvenirlik analizi, test-tekrar test tekniği esas alınarak farklı zamanlarda uygulanan iki m-CODAT testi değeri arasındaki sınıf içi (intra-class) korelasyon katsayısı ile incelendi. m-CODAT testinin geçerliği CODAT ve m-CODAT testi değerleri arasındaki Pearson korelasyon katsayısı ile ölçüt geçerliği tekniğine göre belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the ability to change direction in football according to predictability and attention level. Materials and Methods: The study was conducted on 35 male football players (age = 17±3523 years, body weight = 66.025±12.402 kg, height = 172.714±7.861 cm) playing football in a team competing in the amateur football league in Ordu province. Players performed the CODAT test, the o-CODAT test, the modified CODAT (m-CODAT) test, and the tracking A-B test. For reliability analysis, the m-CODATtest was performed twice in different days. The effect of o-CODAT tests and tracking-A-B test values on CODAT and m-CODAT test values was determined by multiple linear regression analysis. For the reliability analysis of the m-CODAT test, the intra-class correlation coefficient between the two tests values was examined based on the test-retest technique. The validity of the m-CODAT test was determined by the Pearson correlation coefficient between the CODAT and m-CODAT test values according to criterion validity technique.