Özel eğitim anaokullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin deneyimleri
Experiences of preschool teachers working in special education preschools
- Tez No: 920756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim anaokulunda çalışan okul öncesi öğretmenlerinin deneyimlerini belirlemektir. Nitel bir çalışma olan bu araştırmanın verileri, dört farklı ilde yer alan yedi farklı özel eğitim anaokulunda görev yapan okul öncesi öğretmenleri ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen özel eğitim anaokulunda çalışan 14 okul öncesi öğretmeni ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, fenomenolojik indirgeme, imgesel çeşitleme ve öz ana kategorilerine dayalı sekiz aşamalı yaklaşım kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin en çok problem davranışlarla baş etmede ve etkinlikleri çocuklara uyarlamakta zorlandıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda ayrıca öğretmenlerin kendilerine ve partnerlerine belirli roller tanımladıkları, özel eğitim alanında sürekli gelişime ihtiyaç duydukları ve bu doğrultuda çeşitli yollara başvurdukları görülmüştür. Öğretmenlerin ortak düşüncesi, özel eğitim anaokulunda çalışırken özel eğitim alan mezunu partnere ihtiyaç duydukları yönündedir. Öğretmenlerin özel gereksinimli çocuk ailesi ile çalışırken ailelerin henüz özel gereksinimi kabul etmemesinden kaynaklı iş birliği kurmada oldukça güçlük çekmeleri de araştırmanın bir diğer bulgusudur. Araştırmanın diğer sonuçları; özel gereksinimli çocukların ailelerin bilinçlendirilmesine, özel eğitim anaokullarında alan mezunu özel eğitim öğretmenlerinin çalışmasına, okulun fiziksel yapısında düzenlemeler yapılmasına, materyal eksikliklerinin giderilmesi ve mevcut materyallerin çeşitlendirilmesine, sınıflardaki çocukların düzeylerinin birbirine yakın olacak şekilde yerleştirilmesi gerektiğine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, özel eğitim anaokullarında henüz sistemli bir çalışma düzeninin oturmadığını ve birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the experiences of preschool teachers working in special education preschools. The data of this qualitative study were obtained through semi-structured interviews with preschool teachers working in seven different special education preschools in four different provinces. Interviews were conducted with 14 preschool teachers working in special education preschools determined by the criterion sampling method. The collected data were analyzed using an eight-stage approach based on phenomenological reduction, imaginative triangulation, and core main categories. As a result of the research findings, it was seen that preschool teachers had the most difficulty in coping with problem behaviors and adapting activities to children. The research also showed that teachers defined certain roles for themselves and their partners, needed continuous development in the field of special education, and resorted to various methods in this direction. The common thought of the teachers was that they needed partners who were graduates of special education when working in special education preschools. Another finding of the research was that teachers had great difficulty in establishing cooperation with families of children with special needs due to the families not yet accepting the special needs. Other results of the research; It shows that there is a need to raise awareness of families of children with special needs, to employ field-graduated special education teachers in special education preschools, to make arrangements in the physical structure of the school, to eliminate material deficiencies and diversify existing materials, and to place children in classes in a way that their levels are close to each other. The research results show that a systematic working order has not yet been established in special education preschools and that some arrangements need to be made.