Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin sıvı-elektrolit dengesine ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Determination of knowledge and practices of nurses working in surgical clinics regarding fluid-electrolyte balance
  1. Tez No: 921005
  2. Yazar: NEVİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin sıvı-elektrolit dengesine ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacı ile kesitsel ve tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini, Aralık 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin cerrahi klinikleri(beyin ve sinir cerrahisi, cerrahi onkoloji, genel cerrahi, yanık, göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi, ortopedi ve travmatoloji, plastik ve rekonstrüktif ve estetik cerrahi, üroloji), anestezi yoğun bakım ve özel yoğun bakım ünitesi bulunan cerrahi kliniklerinde (beyin ve sinir cerrahisi, kalp damar cerrahisi, genel cerrahi) çalışan 170 hemşire oluşturdu. Araştırma çalışmaya katılmayı kabul eden 129(%75.9) hemşire ile tamamlandı. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulmuş, hemşirelerin sıvı-elektrolit dengesine ilişkin teorik bilgilerini içeren 17 adet ve sıvı-elektrolit dengesine ilişkin uygulama bilgilerini içeren 14 adet olmak üzere toplam 31 sorudan oluşan anket formu kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemi ile toplandı. Çalışma verileri bilgisayar ortamında SPSS(ver:22.0) programında; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testi kullanılarak değerlendirildi. Yanılma düzey, 0.05 olarak alındı. Çalışmada hemşirelerin eğitim durumu ile teorik ve uygulama bilgi puan ortalamaları arasında fark anlamlı bulundu(p0.05)belirlendi. Deneyim süresi ile teorik bilgi puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı(p0.05) bulundu. Cinsiyet farklılığı, çalıştığı birim, yoğun bakım deneyimi ve süresi ile teorik ve uygulama bilgi puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olmadığı(p>0.05) belirlendi. Sonuç olarak bu çalışmada, hemşirelerin sıvı-elektrolit dengesine ilişkin teorik bilgi puanının yetersiz(%49.6), uygulama bilgi puanlarının ise yeterli(%70.5) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional and descriptive type in order to determine the knowledge and practices of nurses working in surgical clinics regarding fluid-electrolyte balance. The population of the study consisted of 170 nurses working in surgical clinics(brain and neurosurgery, surgical oncology, general surgery, burns, thoracic surgery, cardiovascular surgery, orthopedics and traumatology, plastic and reconstructive and aesthetic surgery, urology), anesthesia intensive care and surgery clinicswith private intensive care units(brain and neurosurgery, cardiovascular surgery, general surgery) of Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital between December 2019 and March 2020. The research was completed with 129 (75.9%) nurses who agreed to participate in the study. The data were collected by face-to-face interview method using a questionnaire consisting of 31 questions in total, 17 of which included the theoretical knowledge of the nurses on fluid-electrolyte balance and 14 of which included application information about fluid-electrolyte balance. Study data in SPSS (ver:22.0) program in a computer environment; number, percentage, mean, and standard deviation were evaluated using the Mann-Whitney U, Kruskal Wallis test. The error level was taken as 0.05. In the study, a significant difference was found between the education level of the nurses and the mean score of theoretical and practical knowledge (p0.05). It was found that the difference between the duration of experience and the mean score of theoretical knowledge was significant (p0.05). It was determined that there was no significant difference (p>0.05) between gender difference, unit of employment, intensive care experience and duration, and theoretical and practical knowledge averages. As a result, in this study, it was determined that 49.6% of the nurses had insufficient theoretical knowledge scores on fluid-electrolyte balance, and 70.5% had sufficient application knowledge scores.