Impact of gamification on employee productivity in IoT-enabled manufacturing systems
IoT destekli üretim sistemlerinde oyunlaştırmanın çalışan verimliliğine etkisi
  1. Tez No: 921178
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ GÜNTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KADIRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Nesnelerin İnterneti (IoT) tarafından desteklenen üretim sistemlerinde oyunlaştırmanın çalışanların verimliliği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Oyunlaştırma, kullanıcıların ilgisini çekmek ve istenen davranışları teşvik etmek için oyun benzeri öğelerin oyun dışı bağlamlara dahil edilmesini içerir. Öte yandan IoT, gerçek zamanlı verilerin toplanmasını ve paylaşılmasını sağlayan, sensörler ve yazılımlarla gömülü fiziksel cihazların birbirine bağlı ağını ifade eder. Bu iki kavramın bir araya getirilmesi, üretim ortamlarında verimliliğin artırılmasına yönelik fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışma, oyunlaştırmanın çalışan verimliliği üzerindeki etkisini inceleyerek, çalışan motivasyonu artırmadaki rolüne odaklanmaktadır. Çalışmada oyunlaştırmanın çalışan memnuniyetinin ve verimliliğin artması gibi faydalarının yanı sıra, oyunlaştırmanın uygulanmasıyla ilgili potansiyel zorluklar ve etik hususlar tartışılmaktadır. Bunlara ek olarak, IoT'nin üretim sistemlerinde oyunlaştırmayı kolaylaştırmadaki rolü, gerçek zamanlı izleme ve geri bildirime odaklanılarak araştırılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, sahada operasyonel olarak kullanılan bir IoT cihazı ile çalışma kapsamındaki tasarımı gerçekleştirilecek oyunlaştırmanın entegresi gerçekleştirilmiş ve IoT üzerinden elde edilen veri analiz edilmiştir. Bu çalışma oyunlaştırmanın üretim sistemlerindeki üretkenlik etkisini inceleyerek; oyunlaştırma ve IoT teknolojileri aracılığıyla çalışan performansını ve operasyonel verimliliğini artırmayı amaçlayan kuruluşlar için değerli bilgiler ve pratik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of gamification on employee productivity in production systems supported by the Internet of Things (IoT). Gamification involves incorporating game-like elements into non-game contexts to engage users and encourage desired behaviors. IoT, on the other hand, refers to the interconnected network of physical devices embedded with sensors and software that enable the collection and sharing of real-time data. Bringing these two concepts together offers opportunities to increase efficiency in production environments. This study examines the impact of gamification on employee productivity, focusing on its role in increasing employee motivation. The study discusses the benefits of gamification, such as increased employee satisfaction and productivity, as well as potential challenges and ethical issues regarding the implementation of gamification. Additionally, the role of IoT in facilitating gamification in production systems is explored with a focus on real-time monitoring and feedback. Within the scope of this study, the gamification to be designed within the scope of the study was integrated with an IoT device used operationally in the field, and the data obtained via IoT was analyzed. This study examines the productivity effect of gamification in production systems; It aims to provide valuable information and practical recommendations for organizations aiming to increase employee performance and operational efficiency through gamification and IoT technologies.