Baş-boyun kanseri tanılı hastalarda radyoterapi sırasında uygulanan ev temelli egzersiz programının postür, hareket açıklığı, kas kuvveti, fibröz doku, lenfödem ve yutma fonksiyonlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of a home-based exercise program applied during radiotherapy on posture, range of motion, muscle strength, fibrous tissue, lymphedema and swallowing functions in patients diagnosed with head and neck cancer
  1. Tez No: 922147
  2. Yazar: BURAK ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, baş-boyun kanseri tanılı hastalarda radyoterapi süresince uygulanan ev temelli egzersiz programlarının postür, hareket açıklığı, kas kuvveti, fibröz doku, lenfödem ve yutma fonksiyonları üzerindeki etkileri incelendi. Çalışmaya 24 hasta dahil edildi ve basit randomizasyon ile çalışma ve kontrol gruplarına eşit olarak ayrıldı. Çalışma grubundaki bireyler radyoterapi süresince ev temelli egzersiz programını uygularken, kontrol grubundakilere herhangi bir egzersiz müdahalesi yapılmadı. Postür, boyun ve omuz eklem hareket açıklıkları, omuz fleksiyon ve abdüksiyon kas kuvveti, el kavrama kuvveti, lenfödem ve yutma fonksiyonu sırası ile fotoğraflı postür analizi, C-ROM gonyometre, manuel el dinamometresi, el karama kuvveti dinamometresi, kompozit yüz skoru ve lokal doku su yüzdesi ve SWAL-QoL ile değerlendirildi. Çalışma grubundaki bireylere postür egzersizleri, boyun normal eklem hareketleri, kol PNF paterninde egzersizler ve yüz mimik egzersizleri öğretildi. Çalışmadan elde edilen verilere göre çalışma grubunda boyun lateral tilti korunurken, kontrol grubunda azaldığı ve gruplar arasında yüksek anlamlılıkta fark oluştuğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of home-based exercise programs applied during radiotherapy in patients diagnosed with head and neck cancer on posture, range of motion, muscle strength, fibrous tissue, lymphedema and swallowing functions. 24 patients were included in the study and were divided into study and control groups by simple randomization. While the individuals in the study group applied the home-based exercise program during radiotherapy, no exercise intervention was performed in the control group. Posture, neck and shoulder joint ranges of motion, shoulder flexion and abduction muscle strength, hand grip strength, lymphedema and swallowing function were evaluated with photographic posture analysis, C-ROM goniometer, manual hand dynamometer, hand grip dynamometer, composite face score and local tissue water percentage and SWAL-QoL, respectively. Posture exercises, normal neck joint movements, arm PNF pattern exercises and facial mimic exercises were taught to the individuals in the exercise group. According to the data obtained from the study, while head lateral tilt was maintained in the study group, it was decreased in the control group and a highly significant difference was observed between the groups (p0.05).