Samsun mübadillerinde bir kültür aktarım aracı olarak halk oyunları
Folk dances as a culturel transmission tool in Samsun's exchanged people
- Tez No: 922532
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL YONCA ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anadolu coğrafyası geçmişten beri göç olayları için hem bir geçiş yolu hem de hedef nokta halindedir. Birçok millet ya bu yolla göç hareketlerinde bulunmuş ya da bu coğrafyaya göç etmişlerdir. Mübadele ise yüzyıllar öncesinden kültürümüzü farklı coğrafyalara taşıma görevini üstlenmiş olan kişilerinin torunlarının gittikleri yerlerin toprak bağı olarak sınırlarımız dışında kalmasıyla yurdumuza dönüş yapmalarıdır. Geçen zamanın ne kadar uzun olduğu düşünüldüğünde o coğrafyalarda oluşturulan kültürel mirasın da mübadillerle birlikte Anadolu'ya taşınması kaçınılmazdır. Mübadil nesiller taşıdıkları bu kültürel değerleri genç nesillerine aktarmak üzere çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Samsun mübadillerinin halk oyunları aracılığıyla kültürel değerlerini nasıl koruduklarını ve gelecek kuşaklara nasıl aktardıklarını ortaya koymaktır. Araştırma Samsun Balkan Türkleri Derneği'nin faaliyetlerini rehber edinmiş ve tarihi bir bellek işlevi gören görsellerle desteklenmiştir. Ayrıca tez içerisinde konumlandırılan köprü bağlantılarla açıklaması yapılan halk oyunlarının uygulama ve öğretim tekniklerine de gene Samsun Balkan Türkleri Derneği Youtube kanalı üzerinden erişim sağlanmıştır. Çalışma bulguları, mübadillerin kültürel miraslarını halk oyunları yoluyla aktarma konusunda güçlü bir bağlılık geliştirdiklerini ve bu oyunların kimliklerini koruma aracı olarak işlev gördüğünü göstermektedir. Halk oyunlarının, topluluk aidiyetini pekiştiren ve mübadil kültürünün devamlılığını sağlayan önemli bir kültürel araç olduğu tespit edilmiştir. Ancak, bu alandaki çalışmaların yeterince yaygın olmadığı ve özellikle yazılı kaynak eksikliği nedeniyle daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has been both a transit route and a destination point for migration events since the past. Many nations have either made migration movements in this way or migrated to this geography. Exchange, on the other hand, is the return of the descendants of the people who undertook the task of carrying our culture to different geographies centuries ago to our homeland when the places they went to were outside our borders as a land bond. Considering how long the time has passed, it is inevitable that the cultural heritage created in those geographies will be carried to Anatolia together with the immigrants. The immigrant generations are working to transfer these cultural values they carry to their younger generations. The aim of this study is to reveal how Samsun immigrants preserve their cultural values through folk dances and how they transfer them to future generations. The research is guided by the activities of Samsun Balkan Turks Association and supported by visuals that serve as a historical memory. In addition, the application and teaching techniques of folk dances, which are explained with hyperlinks positioned in the thesis, were also accessed through the Youtube channel of Samsun Balkan Turks Association. The findings of the study show that immigrants have developed a strong commitment to transmitting their cultural heritage through folk dances and that these dances function as a means of protecting their identity. It has been determined that folk dances are an important cultural tool that reinforces community belonging and ensures the continuity of the immigrant culture. However, it is concluded that studies in this field are not widespread enough and more comprehensive research is needed, especially due to the lack of written sources.