Eine Rechtsvergleichende Untersuchung über deutsches und türkisches Recht zur Schadensersatzpflicht für eine angeborene Behinderung (wrongful life)
Doğuştan engellilikte tazminat sorumluluğu üzerine Türk ve Alman hukukunda karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 922573
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL MARTINEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität des Saarlandes
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tezde doğuştan genetik engellilikte hekimin hukuki sorumluluğu incelenmiştir. Hekimin burada genetik engelin ortaya çıkmasında hiç bir müdahili bulunmamakta; ancak ebeveyni bebeğin genetik engelli olduğu hakkında henüz gebeliğe son verilebilecek safhada bilgilendirmediği için aydınlatma yükümlülüğünü ihlali söz konusudur. Çalışmada öncelikle hekimin hukuki sorumluluğunun yasal dayanaklarına yer verilmiştir. Ardından anne, baba ve genetik engeliyle doğan çocuğun her birinin hekimden olası tazminat talepleri ve bunların yasal dayanakları ayrı ayrı incelenmiştir. Anne ve babanın taleplerinin aksine, genetik engelli çocuğun, engeli konusunda ebeveyni bilgilendirmeyerek çocuğun doğumuna sebep olan hekimden, tazminat talebinin hukuki dayanağının olmayacağı kanısına varılmıştır. Meğerki hekimin aydınlatma yükümlülüğünün ihlali, olası bir tedavi imkanını geciktirmiş veya ortadan kaldırmış olsun.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the legal responsibility of the physician in congenital genetic disability is analysed. The physician has no involvement in the occurrence of genetic disability here; however, there is a breach of the obligation to inform the parents about the genetic disability of the baby at the stage where the pregnancy can be terminated. In this study, firstly, the legal basis of the legal responsibility of the physician is given. Then, the possible compensation claims of the mother, father and the child born with a genetic disability from the physician and their legal grounds are analysed separately. Contrary to the demands of the mother and father, it has been concluded that the genetically disabled child will not have a legal basis for compensation from the physician who caused the birth of the child by not informing the parents about the disability. Even if the physician's breach of the obligation to inform has delayed or eliminated a possible treatment opportunity.