A qualitative study on the factors affecting learners' willingness to communicate in online EFL courses
Öğrencilerin çevrimiçi yabancı dil olarak İngilizce derslerindeki konuşma istekliliklerini etkileyen faktörler üzerine nitel bir araştırma
- Tez No: 922572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH KARAKUZU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma nitel bir araştırma tasarımıyla yürütülmüştür. Çalışma, yabancı dil olarak İngilizce konuşan öğrencilerin çevrimiçi derslerde iletişim kurma istekliliğini çok yönlü bir şekilde analiz etmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın temel amacı, çevrimiçi öğrenme sürecinde bu istekliliği etkileyen dinamik faktörleri ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, bu faktörlere dayalı pedagojik çıkarımlar yaparak öğrencilerin dil kullanımının geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çıkarımların hedef gruplarını, dil öğretmeni adayları, dil öğretmenleri ve öğretmen eğitmenleri dâhil olmak üzere yabancı dil eğitiminin tüm paydaşları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında nitel verilerin toplanmasında açık uçlu anketler ve odak grup görüşmeleri kullanılmıştır. Araştırmaya, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden 136 (101 kadın, 35 erkek) öğrenci ve 6 (4 erkek 2 kadın) öğretim üyesi katılmıştır. Odak grup görüşmelerine katılan uzman tarafından hazırlanan gözlem raporu nitel verilerin derinlemesine analizine ışık tutmuştur. Açık kodlama yöntemi ile oluşturulan kod kitabı ve akabinde yürütülen nitel analizlerin sonucunda, öğrencilerin isteklilik düzeylerine etki eden faktörlerin temalarını çevrimiçi öğrenimin kendine bağlı alt etmenleri ile ders içeriği, öğretim elemanı tutumları, ders içi iletişimsel değişkenler, sosyal etkenler, dış etkenler, kişisel etkenler ve duyusal etkenler oluşturmaktadır. Bulguların, alandaki gelecek çalışmalara yön vermesi ve çevrimiçi yabancı dil öğrenme öğretme süreçlerine katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a qualitative research design. It aimed to analyse the willingness to communicate of English as a foreign language speaking students in online courses in a multi-faceted way. The main purpose of the study was to reveal the dynamic factors that affect this willingness in the online learning process. It also aimed to contribute to the improvement of students' language use by making pedagogical inferences based on these factors. The target groups of the implications are all stakeholders of foreign language education, including language teacher candidates, language teachers, and teacher trainers. Open-ended questionnaires and focus group interviews were used to collect qualitative data within the scope of the research. 136 (101 female, 35 male) students and 6 (4 male, 2 female) faculty members from the English Language Teaching Department of a state university in Türkiye participated in the study. In addition, the observation report prepared by the expert who participated in the focus group discussions contributed to the in-depth analysis of the data. After creating the codebook and the subsequent qualitative analyses, the themes of the factors affecting the willingness levels of the students are course and instructor, in-course communicative variables, social factors, external factors, personal factors, and affective factors with the sub-factors of online learning itself. The findings are expected to guide future studies in the field and contribute to online foreign language learning and teaching processes.