Müzik öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğini seçme nedenlerinin incelenmesi
An examination of the reasons for music teacher candidates choose the teaching profession
- Tez No: 923371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN GÜLÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmanın temel amacı, müzik öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğini seçme nedenlerini incelemek ve meslek seçimlerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma, adayların öğretmenlik mesleğini algılayış biçimlerini ve bu algıların meslek tercihlerine etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim gören toplam 278 lisans öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Göçer Şahin ve Gelbal (2016) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarının Öğretmenlik Mesleğini Seçme Nedenleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, meslek tercih nedenlerini sekiz başlık altında değerlendirmiştir: meslek sevgisi, çocuklarla/gençlerle çalışmak isteme, mesleğin çalışma koşulları, toplumsal saygınlık, iş bulma olanağı, mezuniyet kolaylığı, puan yeterliliği ve aile/çevre etkisi. Veriler, nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, müzik öğretmeni adaylarının meslek seçimlerinde en önemli nedenler“öğretmenlik mesleğini sevme”ve“çocuklarla/gençlerle çalışmak isteme”olarak belirlenmiştir.“Çalışma koşullarının rahatlığı”ve“toplumda saygınlık”gibi nedenler de öncelikli tercihler arasında yer almıştır. Bununla birlikte,“aile ve çevre yönlendirmesi”meslek seçimi üzerinde en az etkili faktör olarak bulunmuştur. Demografik değişkenler (cinsiyet, yaşanılan yer, mezun olunan lise türü, ailede öğretmen olma durumu, ailenin aylık geliri) incelendiğinde, bu değişkenlerin meslek seçimleri üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu görülmüştür. Araştırma, müzik öğretmeni adaylarının meslek seçimlerinde bireysel ve içsel motivasyonların ön planda olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, meslek sevgisinin ve çocuklarla çalışmaya duyulan ilginin meslek tercihlerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Adayların meslek seçim süreçlerinde bilinçli kararlar alabilmelerini desteklemek için eğitim programlarının içeriği zenginleştirilmeli, rehberlik hizmetleri yaygınlaştırılmalı ve meslek saygınlığını artırıcı politikalar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the reasons why music teacher candidates choose the teaching profession and to determine the factors affecting their career choices. The study aimed to reveal the perceptions of the candidates about the teaching profession and the effects of these perceptions on their career choices. The study was conducted on a total of 278 undergraduate students studying in the music education departments of various universities in Turkey. The“Scale of Reasons Why Teacher Candidates Choose the Teaching Profession”developed by Göçer Şahin and Gelbal (2016) was used as the data collection tool. The scale evaluated the reasons for career choices under eight headings: love of the profession, wanting to work with children/young people, working conditions of the profession, social prestige, job opportunities, ease of graduation, sufficient score, and family/environmental influence. The data were evaluated with quantitative analysis methods. According to the research findings, the most important reasons for music teacher candidates' career choices were determined as“love of the teaching profession”and“wanting to work with children/young people”. Reasons such as“comfortable working conditions”and“prestige in society”were also among the priority choices. However,“family and social orientation”was found to be the least effective factor on career choice. When demographic variables (gender, place of residence, type of high school graduated from, presence of a teacher in the family, monthly income of the family) were examined, it was seen that these variables had a limited effect on career choices. The research revealed that individual and intrinsic motivations were at the forefront in career choices of music teacher candidates. This situation shows that love of the profession and interest in working with children are decisive in career choices. In order to support candidates in making conscious decisions in their career choice processes, the content of education programs should be enriched, guidance services should be expanded, and policies that increase the prestige of the profession should be developed.