ÇKKVY kullanılarak oluşturulan portföy getirisinin pazar portföy getirisi ile karşılaştırılması: BIST çeşitli sektörler üzerine bir uygulama
Comparison of the portfolio return generated using MCDM with the market portfolio return: BIST an application on various sector
- Tez No: 923443
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Enflasyonu yüksek ekonomilerde yatırımlar için reel getiri elde etmek oldukça zordur. Bu ekonomilerde yatırım aracının seçimi, beklenen getirisi, yatırım aracının riski gibi konular oldukça önemlidir. Yatırımcılar enflasyona ek reel getiri elde etmek isterler. Bu çalışmada Borsa İstanbul'a kote olan pazar endeksine (XU100) dahil 15 adet seçilmiş çeşitli sektörden 76 işletme ÇKKV yöntemleriyle analiz edilmiş, her bir sektörden finansal performansı en iyi olan işletmeler seçilmiştir. Bu seçilen işletmelerin 2023 yılına ait pay fiyat verileriyle model portföy oluşturulmuştur. Oluşturulan model portföyün getirisi pazar endeksi olan XU100 endeksiyle karşılaştırılmış ve analiz edilmiştir. Analiz edilirken model portföyün getirisi; çeşitli yatırım araçları ve bazı makro ekonomik verilerle mukayese edilmiştir. Çalışma sonucuna göre, 2023 yılında ÇKKV yöntemleri kullanılarak oluşturulan model portföyün getirisi; pazar endeksi getirisinden %18,12, ortalama faiz getirisinden %33,96 fazla getiri sağlamıştır. Model portföyün gram altın getirisinin %23,24 ve döviz getirisinin %4,72 aşağısında performans sergilediği tespit edilmiştir. Ayrıca model portföyün getirisi 2023 yılı yıllık enflasyonuna yenilmiş, %7,27 oranında reel kayba neden olmuştur. Aynı dönemde, konut fiyatları endeksiyle karşılaştırıldığında model portföy getirisi, konut fiyatları endeksinin altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In economies with high inflation, it is very difficult to obtain real returns from investments. In these economies, issues such as the selection of the investment vehicle, the expected return and the risk of the investment vehicle are very important. Investors want to obtain real returns in addition to inflation. In this study, 76 enterprises from 15 selected various sectors included in the market index (XU100) listed on Borsa Istanbul were analyzed with MCDM methods, and the enterprises with the best financial performance from each sector were selected. A model portfolio was created with the price data of these selected companies for the year 2023. The return of the created model portfolio was compared and analyzed with the market index XU100 index. During the analysis, the return of the model portfolio was compared with various investment instruments and some macroeconomic data. According to the results of the study, the return of the model portfolio created using MCDM methods in 2023; It provided a return of 18.12% above the market index return and 33.96% above the average interest return. It was determined that the model portfolio performed 23.24% below the gram gold return and 4.72% below the foreign exchange return. In addition, the return of the model portfolio was defeated by the annual inflation of 2023, causing a real loss of 7.27%. In the same period, when compared to the housing price index, the model portfolio return remained below the housing price index.