Ürolojik robotik cerrahilerde transversus abdominis ve rektus kılıf bloğuyla intravenöz analjezi uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of transversus abdominis and rectus sheath block with intravenous analgesia application in urological robotic surgery
  1. Tez No: 923668
  2. Yazar: HANİFE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüm avantajlarına rağmen postoperatif şiddetli ağrı robotik cerrahiler için de çözümlenmesi gereken bir problemdir. Yüksek doz opioidlerin istenmeyen etkileri nedeni ile ağrı kontrolünde daha güvenli rejimlere ihtiyaç bulunmaktadır. Biz de TAPB ve RKB kombinasyonu uygulanan hastalarla intravenöz analjezikler ile ağrı tedavisi sağlanan hastaların postoperatif sonuçlarını karşılaştırarak, hangi yöntemin daha düşük ağrı skorları ile ilişkili olduğunu tespit etmeyi amaçladık. Elektif RALP operasyonu planlanmış 18-80 yaş arası, ASA I-III, 60 hasta onamları alındıktan sonra çalışma kapsamına alındı. TAPB+RKB grubundaki hastalara indüksiyon sonrası bilateral olarak 15 ml %0,25 bupivakain ile TAPB ve bilateral 5 ml %0,25 bupivakain ile RKB yapıldı. Cerrahinin sonlanmasına 30 dk kala 0,05 mg/kg morfin, 1 mg/kg tramadol ve 1 gr parasetamol uygulandı. Ayılma ünitesinde PCA takılıp (1 mg bolus, 15 dk lock out olacak şekilde) ve VAS>3 olması durumunda bolus uygulandı. Hastaların ayılma ünitesinden itibaren 24 saatlik vital bulguları, ağrı skorları ve analjezik tüketimleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Despite all its advantages, severe postoperative pain is a problem that needs to be solved for robotic surgeries. Safer protocols are needed for pain control due to the undesirable effects of high-dose opioids. We aimed to determine which method is associated with lower pain scores by comparing the postoperative outcomes of patients who received a combination of TAPB and RSB with those who received pain treatment with intravenous analgesics. Sixty patients, ASA I-III, aged 18-80 years, who were planned to undergo elective RALP surgery were included in the study after obtaining their consents. After induction of anesthesia, in the TAPB+RSB group, patients received bilateral TAPB with 15 ml of 0.25% bupivacaine and bilateral RKB with 5 ml of 0.25% bupivacaine . 0.05 mg/kg morphine, 1 mg/kg tramadol and 1 g paracetamol were administered 30 minutes before the end of surgery. PCA was inserted in the recovery unit (1 mg bolus, 15 min lock out) and bolus was applied if VAS>3. The patients vital signs, pain scores and analgesic consumption were recorded for 24 hours.