Animasyonun hafif düzey zihin yetersizliği olan çocukların cinsel istismardan korunması üzerine etkisi
The effect of animation on the protection of children with mild intellectual disability from sexual abuse
- Tez No: 923740
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmanın amacı animasyonun hafif düzey zihin yetersizliği olan çocukların cinsel istismardan korunmasına etkisini incelemektir. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada araştırma kapsamında kullanılan testin (What If Situation Test) hafif düzey zihin yetersizliği olan çocuklar için uyarlaması yapılmış ve yazılı metin şeklinde olan test animasyon formatında yeniden üretilmiştir. İlgili testin hafif düzey zihin yetersizliği olan 80 çocuğun katılımıyla geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Elde ettiğimiz veriler testin geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu ortaya koymuştur. İkinci aşama çalışmanın deneysel kısmından oluşmaktadır. Araştırmamız tam deneysel desenlerden bekleme listeli kontrol grup ön test son test modeli ile yapılmıştır. Deney grubuna animasyon, kontrol grubuna davranışsal beceri öğretimi ile öğretim yapılmıştır. Çalışmaya 30 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam zihin yetersizliği olan 60 çocuk katılmıştır. Bulgular deney grubunda bulunan katılımcıların kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek skorlar elde ettiğini göstermiştir. Bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of animation on the protection of children with mild intellectual disability from sexual abuse. Our research consists of two stages. In the first stage, we adapted the test used in the research (What If Situation Test) for children with mild intellectual disability. The test in written text form was converted into animation. We examined the adapted test in terms of validity and reliability. Our data showed that the test is valid and reliable. The second phase consists of the experimental part of the study. This phase was conducted with the true experimental control group pretest posttest design. A total of 60 children, 30 in the experimental group and 30 in the control group, participated in the study. The experimental group received animation and the control group received behavioral skills training. Our findings showed that participants in the experimental group obtained significantly higher scores than those in the control group. We discussed the findings within literature and made some recommendations