Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin dil bilgisi öğrenimine yönelik tutumlarının incelenmesi
An investigation of the attitudes of students learning Turkish as a foreign language towards grammar learning
- Tez No: 923741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sosyal bir hayatın içinde yaşayan insanlar; tarih boyunca birbirleriyle anlaşabilmek, başkalarıyla duygularını paylaşabilmek, farklı bireylere düşüncelerini aktarabilmek, kısaca iletişim kurabilmek için birçok çeşitli yöntem denemiştir. Bu yöntemlerin içinde en çok kabul gören sözlü ve yazılı iletişim biçimi olmuştur. Her iki iletişim yönteminde de bir dil öğrenmeye ihtiyaç duyan bireyler dili anlayabilmek ve üretebilmek için o dile ait kelime bilgisi ve sesletim bilgisinin yanı sıra dil bilgisi kurallarına da yetkin olmaları gerektiğinin farkına varmışlardır. Özellikle 21. yüzyıl itibariyle teknolojik gelişmeler sayesinde İngilizce dışında farklı yabancı dillerin ve kültürlerin de önem kazandığı ve Türkçenin merak duyulan bu dillerden biri olduğu bilinmektedir. Bu sebeple Türkçe öğrenmek ve aynı zamanda Türk kültürü hakkında bilgi sahibi olmak için dil öğrencileri, Türkçenin dil yapısını, kelimelerini ve sesletim kurallarını öğrenmeye çabalamaktadır. Yapılan alan yazın araştırmasında, bu alanda yapılan çalışmaların yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin genel anlamda Türkçeye karşı yaklaşımlarının, Türkçeyi öğrenirken yaşadıkları zorlukların, kaygı ve motivasyon durumlarının incelenmeleri ile ilgili olduğu, ancak dil öğrencilerinin dil bilgisine karşı tutumu ile ilgili çok sayıda çalışma olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışmada ise yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin Türkçe dil bilgisi öğrenimi hakkındaki düşüncelerinin tespit edilmesi ve öğrencilerin cinsiyet, yaş ve Türkçe seviyeleri bakımından bir farklılık olup olmadığının anlaşılması amaçlanmaktadır. Bu sebeple Ankara Üniversitesi TÖMER kurumunda Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen 215 dil öğrencisine Likert ölçekli bir tutum ölçeği uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel veri analizi yapılarak incelenmiştir. Araştırma, veri toplama çeşidi bakımından nicel bir yaklaşımı ve verinin değerlendirilmesi açısından da betimsel tarama modelini benimsemektedir. Uygulanan ölçekten toplanan verilere göre Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen dil öğrencilerinin tutumları öğrencilerin cinsiyet, yaş ve Türkçe seviyeleri değişkenlerine göre incelendiğinde, cinsiyet ve yaş değişkenleri açısından öğrencilerinin Türkçe dil bilgisi öğrenimine karşı tutumlarında belirgin bir farkın olmadığı ancak Türkçe seviyesi daha yüksek olan öğrencilerin Türkçe dil bilgisi öğrenimine karşı tutum puanlarının daha az olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen bulguların alan yazına ve yeni çalışmalara ışık tutması ve böylece farklı bir perspektif ile akademik alana katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, living in a social environment, people have tried many different methods to understand each other, share their feelings with others, and convey their thoughts to different individuals, in other words, to communicate. Among these methods, verbal and written forms of communication have been the most accepted. In both methods of communication, individuals who need to learn a language have realized that in order to understand and produce the language, they must be proficient in its vocabulary and pronunciation, as well as its grammar rules. Especially since the 21st century, it is known that, thanks to technological advancements, languages other than English and different cultures have become popular, and Turkish is one of these that has garnered interest. Therefore, language learners strive to learn the structure, vocabulary, and pronunciation rules of Turkish to gain knowledge about the Turkish language and culture. Literature research conducted in this field has revealed that studies in this field focus on the general attitudes of students learning Turkish as a foreign language towards the Turkish language, the difficulties they encounter while learning Turkish, and their levels of anxiety and motivation. However, it has been determined that there are not many studies on language learners' attitudes towards learning grammar. This study aims to identify whether there are differences in the attitudes of students learning Turkish as a foreign language regarding grammar learning based on their gender, age, and Turkish proficiency level. For this purpose, a Likert scale attitude survey was administered to 215 language learners learning Turkish as a foreign language at Ankara University TÖMER institution, and the obtained data were analyzed through statistical data analysis. The research adopts a quantitative approach in terms of data collection and a descriptive survey model in terms of data evaluation. According to the data collected from the survey, when the attitudes of language learners learning Turkish as a foreign language are examined based on variables such as gender, age, and Turkish proficiency level, it was observed that there is no significant difference in attitudes towards learning Turkish grammar based on gender and age variables. However, students with a higher level of Turkish proficiency were found to have lower attitude scores towards learning Turkish grammar. The findings are expected to shed light on the literature and new studies and thus contribute to the academic field from a different perspective.