Konteynerde yaşayan depremzede öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile yaşam memnuniyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between life satisfaction and attitudes towards visual arts course of earthquake victims living in containers
- Tez No: 923742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sanat eğitimi, çocukların ve gençlerin duygusal gelişimlerini desteklemek ve psikolojik iyileşme süreçlerine katkı sağlamak açısından önemli bir araçtır. Deprem gibi büyük felaketler, öğrencilerin duygusal sağlıkları ile yaşam memnuniyetlerini olumsuz etkileyebilir. Bu noktada sanat ve özellikle Görsel Sanatlar Dersi, öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri, duygusal rahatlama sağlamaları ve yaşam memnuniyetlerini arttırmaları için etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Araştırma bu düşünceden hareketle 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrasında konteynerlerde yaşayan depremzede öğrencilerin Görsel Sanatlar Dersine yönelik tutumları ile yaşam memnuniyetleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile oluşturulmuştur. Araştırma betimsel tarama yöntemine göre yürütülmüş olup araştırmada öğrencilerin Görsel Sanatlar Dersine yönelik tutumları ile yaşam memnuniyetlerini belirlemek için“Yaşam Memnuniyeti Ölçeği”ve“Görsel Sanatlar Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma, Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde bulunan Rönesans Konteyner Kent'te yaşayan ortaokul öğrencilerinden oluşan 116 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin yaşam memnuniyeti ile Görsel Sanatlar Dersine yönelik tutumlarını belirlemek için İki ilişkili grubun aritmetik ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını sınamak amacıyla bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, doğum sırası, evde yaşayan birey sayısı ve ebeveynlerin eğitim durumu gibi demografik değişkenler ile Görsel Sanatlar Dersine yönelik tutum ve yaşam memnuniyeti puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > .05). Ancak, sosyo-ekonomik düzey açısından yaşam memnuniyeti puanlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş olup (p < .05), farkın düşük gelir düzeyi ile orta ve yüksek gelir düzeyi grupları arasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Görsel Sanatlar Dersine yönelik tutumları ve yaşam memnuniyetleri arasında pozitif ancak anlamlı olmayan bir ilişki saptanmıştır (p > .05). Ölçeklerden alınan yüksek puanların genellikle Görsel Sanatlar Dersine yönelik olumlu tutumun yüksek olduğu, yaşam memnuniyeti puanlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yaşam memnuniyetini artırmaya yönelik müdahalelerde, sosyo-ekonomik düzey farklılıklarını dikkate alan uygulamalar geliştirilmesi ve görsel sanatlar dersine yönelik tutumun güçlendirilmesi için eğitsel programların çeşitlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Arts education is an important tool to support the emotional development of children and young people and contribute to their psychological healing processes. Major disasters such as earthquakes can negatively affect students emotional health and life satisfaction. At this point, art and especially Visual Arts Lesson is considered as an effective method for students to express themselves, provide emotional relief and increase their life satisfaction. Based on this idea, the research was designed to examine the relationship between the attitudes towards Visual Arts Lesson and life satisfaction of earthquake survivor students living in containers after the February 6 Kahramanmaraş earthquakes. The research was conducted according to the descriptive survey method and“Life Satisfaction Scale”and“Attitude Scale towards Visual Arts Course”were used to determine students' attitudes towards Visual Arts Course and life satisfaction. The study was conducted with the participation of 116 secondary school students living in Rönesans Container City in Yeşilyurt district of Malatya province. Independent samples t-test was used to test the significance of the difference between the arithmetic averages of two related groups to determine students' life satisfaction and attitudes towards the Visual Arts Course, and one-way ANOVA test was used to compare more than two groups. According to the findings of the study, there was no statistically significant difference (p > .05) between demographic variables such as gender, age, number of siblings, birth order, number of individuals living at home, and educational status of parents and attitudes towards Visual Arts Lesson and life satisfaction scores. However, a significant difference was found in life satisfaction scores in terms of socio-economic level (p < .05), and it was determined that the difference was between the low income level and the middle and high income level groups. In addition, a positive but non-significant relationship was found between their attitudes towards the Visual Arts Course and their life satisfaction (p > .05). It was determined that the high scores obtained from the scales generally indicate a high positive attitude towards the Visual Arts Course, while life satisfaction scores are at a medium level. According to the results obtained, it is recommended to develop practices that take into account socio-economic level differences in interventions to increase life satisfaction and to diversify educational programs to strengthen the attitude towards visual arts course.