Görme yetersizliği olan öğrencilerle çalışan öğretmenlerin eğitim-öğretim faaliyetlerinde yardımcı teknolojileri kullanmalarına ilişkin deneyimleri
Experiences of teachers working with students with visual impairment on the use of assistive technologies in educational activities
  1. Tez No: 923743
  2. Yazar: MUHAMMET SABİT ERHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, görme yetersizliği olan öğrencilerle çalışan öğretmenlerin eğitim-öğretim faaliyetlerinde yardımcı teknolojileri kullanmalarına ilişkin deneyimlerinin belirlenmesidir. Araştırma, olgubilim (fenomenoloji) yaklaşımıyla nitel bir yöntem çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. İzmir'deki bir görme engelliler okulunda görev yapan ve ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 14 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve öğretmenlerin deneyimleri sistematik bir şekilde temalar ve kategoriler halinde analiz edilmiştir. Bulgular, düşük düzey teknolojiler arasında braille tablet ve beyaz bastonun; yüksek düzey teknolojiler arasında ise akıllı tahta, bilgisayar ve sesli cihazlar gibi araçların sıkça kullanıldığını, ancak erişim zorlukları, teknik destek eksiklikleri ve sınırlı eğitim olanaklarının, bu teknolojilerin etkili kullanımını engellediğini göstermiştir. Araştırma, eğitimde kapsayıcılığı artırmak ve yardımcı teknolojilerin kullanımını güçlendirmek için öğretmenlerin bilgi düzeylerinin geliştirilmesi, eğitim programlarının iyileştirilmesi ve altyapı eksikliklerinin giderilmesi yönünde somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the experiences of teachers working with students who have visual impairments regarding their use of assistive technologies in educational activities. The study was conducted within a qualitative framework using a phenomenological approach. Semi-structured interviews were held with 14 teachers, selected through criterion sampling, who serve at a school for the visually impaired in Izmir. The data obtained were examined through content analysis, and the teachers' experiences were systematically analyzed under specific themes and categories. The findings revealed that among low-level technologies, devices such as braille tablets and white canes are frequently used; and among high-level technologies, tools such as smartboards, computers, and audio devices are commonly employed. However, difficulties in access, lack of technical support, and limited training opportunities hinder the effective use of these technologies. The study provides concrete recommendations to enhance inclusivity in education and to strengthen the use of assistive technologies by improving teachers' knowledge, refining educational programs, and addressing infrastructural deficiencies.