Kronik bel ağrısında dinamik ve statik hamstring egzersizlerinin ağrı, denge, engellilik ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of dynamic and static hamstring exercises on pain, balance, disability and quality of life in chronic low back pain
  1. Tez No: 923840
  2. Yazar: ŞEVVAL YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA SARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızın amacı nonspesifik kronik bel ağrısı (NKBA) bulunan katılımcılarda kor stabilizasyon egzersizleri (KSE) ve esneklik egzersizlerine ek olarak uygulanan dinamik esneklik (DE) ve statik esneklik (SE) egzersizlerinin ağrı, esneklik, denge, engellilik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek ve karşılaştırmaktı. Çalışmaya katılan 18-65 yaş arası NKBA bulunan 40 birey dinamik esneme (DEG, n=20) ve statik esneme (SEG, n=20) gruplarına randomize edildi. Her iki gruba 4 hafta boyunca haftada 3 kez esneklik egzersizleri öncesinde standart bir egzersiz protokolü uygulandı. Bireyler tedavi öncesi ve sonrasında Vizüel Analog Skala (VAS), Pain Detect Anketi (PDA), Parmak-Yer Mesafe Testi (PYMT), sağ ve sol Technogym Hamstring Esnekliği (THE) ölçümü, Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Oswestry Engellilik Anketi (OEA) ve KF-36 Yaşam Kalitesi Anketi, ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine and compare the effects of dynamic and static flexibility exercises applied in addition to strengthening exercises on pain, flexibility, balance, disability and quality of life in participants with nonspecific chronic low back pain (NCLP). Forty individuals with NCLP, aged between 18 and 65, who participated in the study, were randomized into dynamic stretching (DEG, n=20) and static stretching (SEG, n=20) groups.Both groups were applied a standard exercise protocol before flexibility exercises 3 times a week for 4 weeks. Individuals were evaluated before and after treatment with Visual Analog Scale (VAS), Pain Detect Questionnaire (PDQ), Finger-to-Floor Distance Test (FFD), right and left Technogym Hamstring Flexibility (THF) measurement, Functional Reach Test (FRT), Oswestry Disability Questionnaire (ODQ) and SF-36 Quality of Life Questionnaire.