Halk kültürünün popüler sinema anlatısında yeniden üretimini okumak: 2010 sonrası Türk komedi filmlerine dair bir alımlama çalışması
Reading the reproduction of folk culture in popular cinema narrative: A reception study of Turkish comedy movies after 2010
  1. Tez No: 923945
  2. Yazar: ESİN DEDEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Sinemanın genel konusu insan, onun yaşadığı çevre ve yaşamını biçimlendiren kültürel dokudur. Çoğunlukla gündelik yaşamın sorunlarından kaçış imkânı sunan ticari filmler, türleşme yoluyla bu kaçışta izleyicinin filmi seçme işini kolaylaştırır. İster korku, ister komedi, ister macera olsun; tüm bu türlerin yaratımı ve sunumunda izleyicinin kültürel yapısı, gelenekleri, inanışları ve alışkanlıklarından izler buluruz. Bu çalışma, halk kültürü unsurlarının popüler sinema anlatısında söylemsel olarak nasıl üretildiğini ve üniversite öğrencileri tarafından nasıl alımlandığını incelemektedir. Çalışma konusunun kuramsal çerçevesi, farklı araştırma geleneklerinin kaynaştığı bir alan olarak nitelendirilen alımlama çalışmaları bağlamında; temeli 18. yüzyıla dayanan ve bugüne kadar gelişimini genişleterek sürdüren kültürel çalışmalar ve kültür konusunun disiplinler arası yaklaşımlardaki varlığına yer verilerek oluşturulmuştur. İncelenen filmler kota örneklem yöntemi ile 2010 yılı ve sonrasında üretilen 3 Türk komedi filmi ile sınırlandırılmıştır. Filmlerin türünün komedi olması sebebiyle insanların nelere, niçin güldüklerinin çalışmayı daha anlaşılır kılacağı düşüncesiyle mizah kuramlarına ayrıca değinilmiştir. Seçilen filmler, üniversite öğrencileri arasından kartopu tekniğiyle seçilen 10 kız, 10 erkek öğrenciye izletilerek, filmlerdeki halk kültürü unsurlarının izleyici tarafından alımlama biçimleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda, komedi filmlerinde kent yaşamının yabancılaştırdığı kültürel değerlerin insan zihninde yarattığı uyumsuzluk üzerinden mizahın üretildiği, gülmecenin malzemesi olan bu değerlerin, daha sonra çekilecek filmlerde seyirci sayısını garantileyen birer metaya dönüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general subject of cinema is human, the environment they lives in and the cultural texture that shapes they life. Commercial films, which mostly offer an opportunity to escape from the problems of daily life, make it easier for the audience to choose the film in this escape through speciation. Whether it's horror, comedy or adventure; In the creation and presentation of all these genres, we find traces of the cultural structure, traditions, beliefs and habits of the audience. This study examines how folk culture elements are discursively produced in the popular cinema narrative and how they are received by university students. The theoretical framework of the study subject is in the context of reception studies, which is described as a field where different research traditions merge; It was created by taking into account the existence of cultural studies and interdisciplinary approaches to the subject of culture, which dates back to the 18th century and continues to expand its development until today. The examined films were limited to three Turkish comedy films produced in 2010 and later, selected using the quota sampling method. Since the films belong to the comedy genre, humor theories were also addressed, considering that understanding what people laugh at and why would make the study more comprehensible. The selected films were shown to 10 female and 10 male university students chosen through the snowball sampling technique, and the audience's reception of folk culture elements in the films was analyzed. The findings revealed that humor in comedy films is generated through the incongruity created in the human mind by cultural values alienated by urban life. Furthermore, it was determined that these cultural values, which serve as the material for comedy, eventually transform into commodities that guarantee audience numbers in future films.