Kuşaklar, medya ve kimlik bağlamında toplumsal değerler
Social values in the context of generations, media and identity
- Tez No: 923946
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Değerler makro ve mikro düzeyde pek çok toplumsal olgu ve kavramla ilişkilidir. Sosyal bilimlerin farklı disiplinleri tarafından sıklıkla başvurulan temel kavramlardan biridir. Toplumun statik ve dinamik yönlerine matuftur. Dolayısıyla toplumdaki değişim ve dönüşümün yönünü görmek açısından işlevseldir. Kimlik, medya ve kuşaklar ise bugün literatürde toplumsal değişimin sabit ve devingen yönlerini açıklamak için kullanılan diğer kavramlardır. Bu araştırma kimlik, medya, kuşak ve değer kavramlarının birbiriyle güçlü ilişkisi vurgulanarak bir saha araştırması şeklinde kurgulanmıştır. Araştırma evreni Konya olmakla beraber, TÜİK verileri doğrultusunda Selçuklu, Karatay ve Meram ilçelerinin nüfus dağılımı, cinsiyet ve yaşa göre oranlanmak suretiyle örneklem belirlenmiştir. Bu bağlamda katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, siyasal, dinsel, etnik ve kültürel kimlikleri, geleneksel ve yeni medya kullanım pratikleri tespit edilmiştir. Değer önceliklerini ölçmek için ise Schwartz'ın 57 maddelik değerler ölçeği kullanılmıştır. Araştırma neticesinde değerlerin, doğası gereği kaotik ve radikal bir şekilde değişmediği sonucu elde edilmiştir. Değerlerin, önemindeki artış ve azalış açısından hafif yatay bir eğilim içerisinde değiştiği tespit edilmiştir. Schwartz'ın 10 temel değer türünün, her bir kuşak açısından yüksek derecede önemli olduğu, ancak aradaki farkın hangisinin daha önemli ve öncelikli olduğu konusunda ayrıştığı gözlemlenmiştir. Z kuşağı güç ve uyarılma, Y kuşağı başarı ve özyönelim, X kuşağı uyma ve evrenselcilik, bebek patlaması ve sessiz kuşak ise geleneksellik ve güvenlik gibi değerlere daha yakındır. Buna göre genç kuşaklar yaşlı kuşaklara göre daha bireyci ve yenilikçi taraf daha yakın iken yaşlı kuşaklar ise toplulukçu ve gelenekçi tarafa daha yakındır. Son olarak, medya kullanım pratiklerinin ve kimlik beyanlarının da değer oryantasyonlarına uygun bir şekilde tercih edildiği tespit edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Values are associated with various social phenomena and concepts at both macro and micro levels. As a fundamental concept widely used across various disciplines of social sciences, values encompass both the static and dynamic aspects of society. Therefore, they serve as a crucial lens for understanding the direction of societal change and transformation. Identity, media, and generations are key concepts in contemporary literature that explain both the stable and evolving dimensions of social change. This research, adopting a quantitative approach, is designed as a field study emphasizing the strong interconnections among identity, media, generations, and values. While the research population consists of Konya, the sample was determined by proportioning the population distribution of the Selçuklu, Karatay, and Meram districts based on gender and age, following TUİK data. In this context, the study identifies participants' socio-demographic characteristics, political, religious, ethnic, and cultural identities, as well as their traditional and new media usage practices. Schwartz's 57-item values scale was employed to measure value priorities. The findings indicate that values, by their nature, do not change in a chaotic or radical manner. Instead, they exhibit a slight horizontal trend in terms of increasing or decreasing importance. Schwartz's ten fundamental value types were found to be significant across all generations; however, generational differences emerge in terms of which values are considered more important and prioritized. Specifically, Generation Z tends to prioritize power and stimulation, Generation Y emphasizes achievement and self-direction, Generation X values conformity and universalism, while the Baby Boomer and Silent generations are more inclined toward traditionalism and security. Accordingly, younger generations are more oriented toward individualism and innovation, whereas older generations exhibit a stronger inclination toward collectivism and tradition. Finally, the study also found that media usage practices and identity expressions align with individuals' value orientations.