Öz-düzenlemeli öğrenme ile ingilizce dersi başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi: bir meta-analiz çalışması
The relationship between self-regulated learning and achievement in english lesson:A meta-analysis study
- Tez No: 924317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN ÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı öz-düzenlemeli öğrenme ile İngilizce dersi arasındaki ilişkiyi inceleyen birincil çalışmalarda ulaşılan sonuçları meta-analiz yoluyla incelemektir. Alanyazın taraması için herhangi bir başlangıç yılı belirlenmemiş olup 2024 yılına kadar yapılan birincil çalışmalar analize dâhil edilmiştir. Dâhil edilme ve hariç tutulma kriterlerine göre 58 çalışmadan elde edilen 73 etki büyüklüğü hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper aimed to examine the results obtained in primary studies examining the relationship between self-regulated learning and achievement in English lesson through meta-analysis. No specific starting date was determined for the literature review, and primary studies conducted until 2024 were included. Based on the inclusion and exclusion criteria, 73 effect sizes obtained from 58 primary studies were calculated. The heterogeneity test (Q(sd=72)=1640.618; I2=95.611) indicated the random effects model.