İdiyopatik skolyozlu kız adölesanlarda beden algısı ve özsaygı düzeyinin yaşam kalitesi ve tedaviye gösterilen uyuma etkisi
Body image perception and self-esteem level effectiveness to quality of life and compliance of treatment in girls with adolescant idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 435670
  2. Yazar: İREM KARANKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İdiyopatik skolyozlu kız adölesanlarda beden imaj algısı ve özsaygı düzeyinin, yaşam kalitesi ve tedaviye gösterilen uyum ile ilişkisini belirlemek amacıyla, Formed Özel Ortez ve Protez Uygulama Merkezi' nde takip edilmekte olan 40 adölesan kız birey çalışmaya dahil edildi. En az 3 aydır skolyoz korsesi kullanmakta olan bireylerin yaşları ortalama 13,7 ± 1,3 yıl, cobb açıları 32,1±9,8º idi. Tüm olgulara, beden imaj algısını değerlendirmek üzere Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası (WRVAS), özsaygı düzeyini belirlemek amacıyla Coopersmith Özsaygı Envanteri (CSEI), yaşam kalitesini değerlendiren SRS-22 Skolyoz Hasta Anketi ve adölesanın konservatif tedaviye ve tedavi sürecine gösterdiği uyumun değerlendirilmesi amacı ile tarafımızdan hazırlanan Skolyoz Tedavisine Uyumu Değerlendirme Ölçeği (STUDÖ) uygulandı. Verilerin analizinde Statistical Package for Social Science (SPSS) Windows Version 22.0 kullanıldı. Çalışmadan elde edilen verilere göre; skolyotik eğrinin Cobb açısı arttıkça beden imaj algısının olumsuz etkilendiği (p=0,001); olumsuz beden imaj algısının düşük özsaygı düzeyiyle korele olduğu (p=0.028) saptandı.
Özet (Çeviri)
We included 40 adolescant girl that observed by Formed Orthosis and Prothosis Center to investigate how body image perception and self-esteem level effect the quality of life and establish the relationship with these factors and compliance of treatment in girls with Adolescent İdiopathic Scoliosis. Patient's that using brace at least 3 months mean ages were 13,7 ± 1,3 years and their cobb angle were 32,1±9,8º. We used Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS) to evaluate patient's body image perception, Coopersmith Self-Esteem Inventory (CSEI) to establish their self-esteem level, SRS-22 Patient Questionnaire to assess quality of life and Compliance of Scoliosis Treatment Assessment Scale (CSTAS) that invented by us to evaluate patient' s compliance of treatment and treatment process. Statistical Package for Social Science (SPSS) Windows Version 22.0 used for data analysis. Analysis showed that greater cobb angle of scoliotic curve causes poor body image perception (p=0,001), poor body image perception is corralated with low self-esteem (p=0,028).