Yetişkinlerde piyano eğitiminde öğrenim sorunları üzerine inceleme
A research on learning problems in adult piano education
- Tez No: 925065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VERDA KARAÇİL CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, piyano eğitimindeki yetişkin öğrencilerin özellikleri dikkate alınarak; mesleki anlamda başlangıç piyano eğitiminin yöntemsel olarak teorik temellerinin, yetişkin öğrencilerin psikolojik özelliklerinin, pedagojik sorunlarının ve yetişkin öğrencilerin karşılaşmış oldukları problemleri belirlemek ve incelemektir. Araştırmanın kapsamı, yetişkinlerin piyano öğrenme süreçlerinden kaynaklanan öğrenim sorunlarını belirlemek ve bu sorunların üstesinden gelmek için öneriler sunmaktır. Yetişkin öğrenciler için başlangıç piyano eğitiminin amaçlarının, hedeflerinin ve özelliklerinin analizi, teorik ve bilimsel açıdan önemli olduğu belirtilmektedir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın yöntemi ise literatür taraması, uzman görüşleri ve örnek olay analizlerini içermektedir. Bu veriler çeşitli dokümanların incelenmesi yöntemiyle toplanmıştır. Bu araştırmada bir diğer hedef ise, piyano eğitiminde yetişkin öğrencilere piyano çalmayı öğreterek, yüksek yaratıcı sonuçlara ulaşmayı amaçlayan belirli teknikleri ve yöntemleri kullanarak piyano eğitim sürecini kolaylaştırmaktır. Anahtar Kelimeler Piyano eğitimi , yetişkin piyano eğitimi , piyano pedagojisi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to take into account the characteristics of adult students in piano education; To determine and examine the methodological theoretical foundations of professional piano education, the psychological characteristics of adult students, pedagogical problems and the problems faced by adult students. The scope of the research is to identify the learning problems arising from adults' piano learning processes and to offer suggestions to overcome these problems. It is stated that it is important to develop the aims, goals and features of initial piano education for adult students theoretically and scientifically. Qualitative research method was used in this research. The method of the research includes literature review, expert opinions and case study analysis. This information was collected by examining various documents. Another aim in this study is to facilitate the piano education process by teaching adult students how to play the piano in piano education and using certain techniques and methods aimed at achieving high creative results. Keywords Piano education, adult piano education, piano pedagogy.