The effect of encouragement on employee retention: Mediating role of perceived organizational culture
Teşvikin çalışanların elde tutulmasına etkisi: Algılanan örgüt kültürünün aracılık rolü
  1. Tez No: 925090
  2. Yazar: KOROTOUMOU COULİBALY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışanların elde tutulması, bir organizasyonun yönetiminde oldukça tartışılan bir konudur. Çalışanların elde tutulması, yalnızca işe alım ve eğitim maliyetlerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda daha istikrarlı ve deneyimli bir iş gücünü teşvik ederek üretkenliğin ve müşteri memnuniyetinin artmasına yol açar. Bu alanda bazı çalışmalar yapılmış olup, bu araştırmalar arasında motivasyonun çalışanların elde tutulması üzerindeki etkisine ilişkin önemli sonuçlar bulunmuştur. Bu çalışma, teşvikin çalışanların elde tutulması üzerindeki etkisine odaklanmakta ve bunun organizasyon kültürünü nasıl etkilediğini göstermektedir. Rekabetçi olmak ve üretkenliğini artırmak için bir şirket mevcut çalışanlarını elde tutmanın ve yeni çalışanlar çekmenin bir yolunu bulmalıdır. Birincil veriler, Türkiye, Antalya'daki 203 özel sektör çalışanından çevrimiçi bir anket yoluyla toplanmış ve verilerin analizi için yapısal denklem modellemesi ve Jamovi programı analizi kullanılmıştır. Bulgular, teşvikin ve organizasyon kültürünün çalışanların elde tutulmasını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, organizasyon kültürünün çalışanların teşviki ve elde tutulması arasındaki ilişkiyi düzenlediği belirlenmiştir. Bu nedenle, algılanan organizasyon kültürü, Türkiye, Antalya'daki özel sektör çalışanları arasında çalışan teşviki ve çalışanların elde tutulması arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
Employee retention is a highly discussed topic in the management of an organization. Employee retention not only reduces recruitment and training costs, but also promotes a more stable and experienced workforce, leading to increased productivity and customer satisfaction. Some studies have been done in this area, among these research significant results have been found regarding the impact of motivation on employee retention. This study focuses on the impact of encouragement on employee retention and shows how it affects organizational culture. In order to be competitive and increase its productivity, a company must find a way to retain its current employees and attract new ones. Primary data were collected from 203 private sector employees in Antalya, Turkey, through an online questionnaire, and structural equation modeling and Jamovi program analysis were used for the analysis of data. Findings suggest that encouragement and organizational culture positively influence employee retention. It is also identified that organizational culture is mediating the relationship between employee encouragement and retention. Therefore, perceived organizational culture mediates the relationship between employee encouragement and employee retention among private sector employees in Antalya, Turkey.