The role of customer reviews in shaping brand reputation and purchase behavior in online retail
Çevrimiçi perakende sektöründe marka itibarı ve satın alma davranışının şekillenmesinde müşteri yorumlarının rolü
  1. Tez No: 925119
  2. Yazar: NOFLANY TRAORE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Pazardaki müşteri beklentileri küreselleşme nedeniyle artmıştır. Modern tüketiciler, akıllıca satın alma kararları vermek için internetteki ürün incelemelerine güvenerek ürün kalitesi ve fiyatına öncelik verirler. Bu seçimler, Google ve Amazon gibi platformlarda yer alan incelemeler tarafından önemli ölçüde etkilenir. Olumlu yorumlar müşteri sadakatini ve güvenini artırırken, kötü yorumlar müşterileri caydırabilir. Satın alma süreci hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimlerden etkilenir. Tarafsız incelemeler, bir ürün veya hizmetin güçlü ve zayıf yönlerinin daha objektif bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Bu değerlendirmeler, şirketlerin pazarlama ve ürün geliştirme çabalarını desteklemek ve müşteri sorunlarını çözmek için olumlu özellikleri vurgulamak için kullanılır. Bu durum, günümüz dijital pazarında ağızdan ağıza elektronik iletişimin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, tüketici incelemelerinin marka itibarı ve satın alma davranışı üzerindeki etkisine ilişkin temel araştırma alanları incelenmektedir. Çalışma, tarafsız incelemelerin müşteri davranışı ve marka izlenimi üzerindeki etkisini belirlemeye odaklanmaktadır. Çalışmanın hipotezleri, anket ve regresyon analizi içeren bir yaklaşımla test edilmiştir. Pearson korelasyonu ve regresyon analizleri kullanılarak yapılan istatistiksel çıkarımlar, internet incelemeleri ile satın alma davranışı ve marka itibarı arasında anlamlı olarak olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has boosted customer expectations, standardized service delivery, and increased market uniformity. Modern consumers prioritize product pricing and quality, relying primarily on internet product reviews to make informed purchasing decisions. Reviews on platforms like Google and Amazon have a big impact on these decisions. Positive evaluations increase customer loyalty and confidence, but negative ones might dissuade potential purchases. The buying process is affected not only by both sides of favorable and unfavorable feedback, but also by a neutral party review, which provide a more balanced evaluation of a product or service's strengths and weaknesses. Companies use these evaluations to strengthen their marketing and product development efforts by resolving customer issues and emphasizing positive features. This highlights the value of electronic word-of-mouth in today's digital marketplace. In this study, important research areas and hypotheses are specifically examined in relation to the impact of consumer reviews on brand reputation and buying behavior in online shopping. It focuses on determining the influence of positive, negative, and neutral reviews on customer behavior and brand impression using a strict methodology that includes surveys and regression analysis, the study investigates hypotheses using a descriptive analytical method. Significant positive correlations between internet reviews, purchase behavior, and brand reputation are found by statistical inference, namely by the use of Pearson correlation and regression analyses.