Ovariohisterektomi geçiren köpeklerde üç farklı analjezi yönteminin ağrı skoru ve bazı klinik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of three different analgesia methods on pain score and some clinical parameters in dogs through ovariohysterectomy
  1. Tez No: 925305
  2. Yazar: ÇAĞLA GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Köpeklerde ovariohisterektomi en yaygın uygulanan operatif uygulamalardandır. Her operatif girişimde olduğu gibi postoperatif dönemde hastalarda ağrı meydana gelmektedir. Bu çalışmada ovariohisterektomi geçiren köpeklerde meydana gelen ağrının yönetimi için yaygın kullanılan analjezi yöntemlerinin ağrı üzerindeki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ovariohisterektomi sonrası birinci gruba nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlara ek olarak lokal anestezikler eklenmiştir. İkinci gruptaki köpeklere yalnızca nonstreroid antiinflamatuvar ilaçlar uygulanmıştır. Üçüncü gruptaki köpeklere ise yalnızca lokal anestezik ilaçlar uygulanmıştır. Bu şekilde farklı analjezi yöntemleri uygulanan köpeklerde Glasgow Ağrı Skalası kullanılarak ağrı skorları belirlenmiştir. Aynı zamanda çalışmada ağrı durumunun etkileyebileceği klinik parametreler de ölçülmüştür. Vital bulgular, adım sayısı, iştah, ilk defekasyon ve ürinasyon süreleri de kayıt altına alınmıştır. Ölçülüp kaydedilen veriler ile postoperatif dönemde meydana gelen ağrının; kaydedilen ağrı skorları ile pozitif korelasyon gösterip göstermediği de gözlenmek istenmiştir. Çalışma kapsamında yapılan tüm operasyonlar aynı operatör tarafından yapılmıştır. Kayıt altına alınan verilerin istatistik çalışmaları yapılmıştır. Yapılan istatistiki değerlendirmeler sonucunda en az ağrının birinci grupta gözlendiği; en çok ağrının ise üçüncü grupta meydana geldiği ortaya konulmuştur. Çalışmada ölçülen vital ve klinik parametreler ile postoperatif ağrı arası ilişki de araştırılmış ve tartışılmıştır. Çalışmada uygulanan analjezi yöntemlerinin ağrı üzerinde etkinliği göz önüne alındığında nonsteroid antienflamatuvar ilaçlara ek olarak lokal anesteziklerin kombine kullanımının ağrı yönetiminde son derece başarılı olduğu ve tercih edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovariohysterectomy is one of the most common operative procedures in dogs. As in every operative intervention, pain occurs in the postoperative period. The aim of this study was to compare the efficacy of commonly used analgesia methods for the management of pain in dogs undergoing ovariohysterectomy. Accordingly, local anesthetics were added to the first group after ovariohysterectomy in addition to nonsteroidal anti-inflammatory drugs. In the second group, only nonsteroidal anti-inflammatory drugs were administered. In the third group, only local anesthetics were administered. In this way, pain scores were determined using the Glasgow Pain Scale in dogs with different analgesia methods. At the same time, clinical parameters that may be affected by pain status were also measured in the study. Vital signs, number of steps, appetite, first defecation and urination times were also recorded. With the measured and recorded data, it was also aimed to observe whether the pain occurring in the postoperative period was positively correlated with the recorded pain scores. All operations performed within the scope of the study were performed by the same operator. Statistical studies of the recorded data were performed. Statistical evaluations revealed that the least pain was observed in the first group and the most pain occurred in the third group. The relationship between vital and clinical parameters measured in the study and postoperative pain was also investigated and discussed. Considering the effectiveness of the analgesia methods applied in the study on pain, it was concluded that the combined use of local anesthetics in addition to nonsteroidal anti-inflammatory drugs is highly successful in pain management and should be preferred.