Yetenek yönetimi ve işveren markasının çalışanların örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of talent management and employer brand on employees' organizational commitment
- Tez No: 925569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ELMAS ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yoğun rekabet ortamında işletmelerin rakiplerine üstünlük sağlayabilmesi için çalışanların katkısına ihtiyacı bulunmaktadır. Böyle bir ortamda çalışanların istek ve beklentilerinin karşılanması gerekir. Yetenek yönetimi, işveren markası ve örgütsel bağlılık bu süreçle yakından ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı yetenek yönetimi ve işveren markasının çalışanların örgütsel bağlılıklarına etkisini incelemektir. Çalışmada İstanbul ilinde lojistik sektöründe görev yapan 212 çalışanın katıldığı bir anket uygulaması yapılmış ve Yetenek Yönetimi Ölçeği, İşveren Markası Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği aracılığıyla veriler toplanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre yetenek yönetimi ve işveren markası çalışanların örgütsel bağlılıklarını pozitif yönde etkilemektedir. Çalışmanın sonuçları lojistik sektörü ve 212 çalışanın verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In an intensely competitive environment, businesses need the contribution of their employees in order to gain an advantage over their competitors. In such an environment, employees' demands and expectations must be met. Talent management, employer brand and organizational commitment are closely related to this process. The purpose of this study is to examine the effect of talent management and employer brand on employees' organizational commitment. In the study, a survey was conducted with the participation of 212 employees working in the logistics sector in Istanbul and data was collected through the Talent Management Scale, Employer Brand Scale and Organizational Commitment Scale. According to the results obtained, talent management and employer brand positively affect employees' organizational commitment. The results of the study are limited to the logistics sector and the responses given by 212 employees.