Öğretmenlere 21. yüzyıl becerilerinin öğretimine yönelik hizmet içi eğitim programının geliştirilmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesi
Development of an in-service teacher training program for teaching 21st century skills and evaluation of its effectiveness
- Tez No: 925838
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Birçok alanda değişimin ve gelişmenin yaşandığı 21.yüzyılda toplumun ihtiyaç duyduğu bireylerin özellikleri de değişmektedir. Günümüzde temel becerilere sahip bireylerden ziyade üst düzey düşünme becerilerine sahip bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle içinde yaşadığımız yüzyılda 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış öğrenciler yetiştirmek artık zorunlu hale gelmiştir. Toplumun ihtiyaç duyduğu bireyleri yetiştirmede şüphesiz öğretmenlere çok önemli görevler düşmektedir. Öğretmenlerin meslek hayatları boyunca dünyada yaşanan bu değişimler onların hizmet öncesi eğitimlerinin yetersiz kalmasına neden olmakta ve kendilerini geliştirmeleri için hizmet içi eğitim almaları ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Öğretmenlerin sahip olmaları gereken tüm mesleki yeterlikleri edinebilmelerinin veya mesleki bilgilerini güncelleyebilmelerinin en iyi yolu hizmet içi eğitimlerdir. Bu kapsamda araştırmada Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerin 21.yüzyıl becerilerinin öğretimi konusunda mesleki gelişimlerine yönelik bir hizmet içi eğitim programı geliştirmek ve bu programın etkililiğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan alt problemlere cevap aranmıştır. Araştırmada karma yöntem modelleri içerisinde yer alan çok aşamalı karma yöntem modelinden faydalanılmıştır. Bu araştırma bir program geliştirme ve geliştirilen programın etkililiğini değerlendirme amacı taşıması sebebi ile birden fazla aşamadan, araştırma yönteminden, çalışma grubundan, veri toplama aracından ve veri analizinden oluşmaktadır. İlk olarak geniş bir alanyazın taraması yapılmış araştırmalar, tezler, raporlar incelenmiş ve programın aday hedefleri oluşturularak 10 akademisyenden uzman görüşü alınmış ve ardından programın ihtiyaç analizi çalışması için öğretmen çalışma grubuna veri toplama araçları uygulanmıştır. İhtiyaç analizi doğrultusunda öğretmenlere yönelik beş beceri ve beş modülden oluşan 30 saatlik hizmet içi eğitim programı oluşturulmuştur. 21.yüzyıl becerileri öğretimi hizmet içi eğitim programının gerekli izinleri alındıktan sonra 17 öğretmenle hizmet içi eğitim programının pilot uygulaması yapılmıştır. Ardından programla ilgili gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra sekiz hafta boyunca geliştirilen hizmet içi eğitim programının asıl uygulaması 30 öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Programın etkililiğinin değerlendirilmesi amacıyla araştırmanın nicel aşaması için öğretmenlere programın uygulama öncesinde ve sonrasında ön test ve son test puanlarını oluşturan“Öğretmenlerin Beceri Öğretimi Yeterlik Ölçeği”ve“21.Yüzyıl Beceri Öğretimi Başarı Testi”uygulanmıştır. Programın etkililiğini değerlendirmek için nitel aşamada ise öğretmenlerin görüşü alınmış, araştırmacı günlüğü ve gözlem raporu tutulmuş ayrıca programın sonunda öğretmenlerden yansıtıcı rapor alınmış ve hep birlikte eğitim ile ilgili bir poster oluşturmaları istenmiştir. Elde edilen veriler nitel ve nicel veri analiz tekniklerine uygun bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda 21.yüzyıl becerilerinin öğretimine yönelik geliştirilen hizmet içi eğitim programı ön test ve son test puanlarına göre puan durumlarında artış olduğu ve programın etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin ön test ve son test puanları arasında cinsiyet, kıdem, eğitim durumu ve branş değişkenleri açısından anlamlı farklılık olup olmadığı ile ilgili istatistiksel analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda sadece cinsiyet değişkeni ile ilgili öğretmenlerin son test puanlarında kadın öğretmenler lehine anlamlı farklılık olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Kadın öğretmenlerin 21.yüzyıl beceri öğretimi başarı testi son test puanlarının erkek öğretmenlere göre daha fazla artış göstermiş olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler, yansıtıcı raporlar, araştırmacı günlüğü ve gözlem raporları neticesinde de öğretmenlerin hizmet içi eğitim programını mesleki gelişimlerine katkı sağlayıcı, 21.yüzyıl becerilerinin öğretimi ile ilgili bilgiler, yöntemler ve tekniklerin öğretimi konusunda etkili, uygulamalı örnek etkinliklerle aktif ve keyifli bir eğitim olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda araştırmada ulaşılan sonuçlara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, a time of change and development in many areas, the characteristics of individuals needed by society are also changing. Today, individuals with high-level thinking skills are needed rather than individuals with basic skills. For this reason, it has become imperative to educate students equipped with 21st century skills in the century we live in. Teachers undoubtedly have very important duties in raising the individuals needed by the society. These changes in the world during the professional lives of teachers cause their pre-service training to be insufficient and result in the need for on-going in-service training to improve themselves. In-service training is the best way for teachers to acquire all the professional competencies they should have or to update their professional knowledge. In this context, the aim of this study was to develop an in-service training program for the professional development of teachers working in the Ministry of National Education on teaching 21st century skills and to evaluate the effectiveness of this program. In line with this purpose, answers to the sub-problems were sought. In this study, the multi-stage mixed method model, which is among the mixed method models, was utilized. Since this research aims to develop a curriculum and evaluate the effectiveness of the developed curriculum, it consists of more than one stage, research method, study group, data collection tool and data analysis. First, a broad literature review was conducted, researches, theses, reports were examined, and expert opinions were obtained from 10 academicians by creating the candidate objectives of the program, and then data collection tools were applied to the teacher study group for the needs analysis of the program. In line with the needs analysis, a 30-hour in-service training program consisting of five skills and five modules was created for teachers. After obtaining the necessary permissions for the 21st century skills teaching in-service training program, the pilot implementation of the in-service training program was carried out with 17 teachers. Then, after the necessary arrangements were made for the program, the actual implementation of the in-service training program developed for eight weeks was carried out with the participation of 30 teachers. In order to evaluate the effectiveness of the program, for the quantitative stage of the research, the“Teachers' Skill Teaching Competency Scale”and the“21st Century Skill Teaching Achievement Test”data collection tool were applied to the teachers before and after the implementation of the program. In the qualitative stage to evaluate the effectiveness of the program, teachers' opinions were taken, the researcher's diary and observation report were kept, and at the end of the program, a reflective report was taken from the teachers and they were asked to prepare a poster about the training together. The data obtained were analyzed in accordance with the qualitative and quantitative data analysis techniques. As a result of the research, it was concluded that the pre-test and post-test scores of the in-service training program developed for teaching 21st century skills increased in favor of the teachers and the program was effective. In addition, statistical analyses were conducted to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the teachers in terms of gender, seniority, educational status and branch variables. As a result of the analyses, it was found that there was a significant difference in favor of female teachers only in the post-test scores of teachers related to the gender variable. It was determined that the post-test scores of female teachers in the 21st century skills teaching achievement test increased more than male teachers. As a result of the interviews with teachers, reflective reports, researcher's diary and observation reports, it was concluded that the teachers saw the in-service training program as an active and enjoyable training that contributed to their professional development, effective in teaching new information, methods and techniques, with practical sample activities. In this direction, suggestions were developed for the results obtained in the research.