Toplumsal ve kültürel yapı bağlamında Japon yeni dalgası: Hıroshı Teshıgahara ve Masakı Kobayashı
Japanese new wave in the context of social and cultural structure: Hiroshi Teshigahara and Masaki Kobayashi
  1. Tez No: 926034
  2. Yazar: TAMAY SANDALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kültür ve toplum, bulunduğu çevresel koşullar ile tarihsel süreçlerden etkilenerek oluşmuş, gelişim göstermiştir. Bu yapı, gündelik yaşam biçimlerinde, inanışlarda ve sanatlarda kendisini göstermektedir. Birbiriyle etkileşim içerisinde olan bu unsurlar, bireyleri de etkilemiştir. Bu etkilenme, sanatçıların yarattığı eserlerde karşımıza çıkmaktadır. Japon toplumu ve kültürü de bu bağlamda değerlendirilebilir. Özellikle Japon Yeni Dalga sineması toplumsal ve kültürel yapıdan etkilenerek ortaya çıkmış ve yönetmenler eserlerini bu bağlamda ortaya koymuştur. Çalışmada; Japon toplumu ve kültürü, tarihsel süreçleri, gelişimi ve ilerleyişi açısından incelenmekte ve bunların sanata, inanışlara ve gündelik yaşama nasıl yansıdığı incelenmiştir. Bu doğrultuda da Japon Yeni Dalgasının ortaya çıktığı sosyal-kültürel yapı, geçmiş yapılarla temellendirilerek açıklanmaya çalışılmış, Yeni Dalga'nın biçimsel ve içeriksel yaklaşımları bu bağlamda değerlendirilmiştir. Aynı dönemde eserler üreten yönetmenler Teshigahara ve Kobayashi'nin yaşamları ve filmleri incelenerek toplumsal ve kültürel yapının sanatçıların eserlerini nasıl etkilediği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture and society have been formed and developed by being influenced by environmental conditions and historical processes. This structure manifests itself in daily lifestyles, beliefs, and arts. These elements, which interact with each other, have also affected individuals. This influence can be seen in the works created by artists. Japanese society and culture can also be evaluated in this context. Especially the Japanese New Wave cinema emerged under the influence of social and cultural structure and the directors created their works in this context. In this study, Japanese society and culture are examined in terms of their historical processes, development, and progress, and how they are reflected in art, beliefs, and daily life. Accordingly, the social-cultural structure in which the Japanese New Wave emerged was tried to be explained by grounding it in past structures, and the formal and contextual approaches of the New Wave were evaluated in this context. The lives and films of directors Teshigahara and Kobayashi, who produced works in the same period, are analyzed and how the social and cultural structure influenced the artists' works is discussed.