Aday öğretmenlik sürecinde İngilizce öğretmenlerine yönelik bir e-mentorluk programı önerisi
An e-mentoring program proposal for novice English teachers in the teacher induction process
- Tez No: 927051
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu çalışmanın amacı, aday İngilizce öğretmenlerinin mesleğin ilk yıllarında karşılaştıkları zorlukların belirlenmesi, bu zorlukları aşmalarına yönelik bir e-mentörlük programı geliştirilmesi ve geliştirilen programın deneme uygulamasının gerçekleştirilerek katılımcıların programın etkisine, uygulanabilirliğine ve yansımalarına ilişkin görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda bu çalışma hem nitel hem de nicel araştırma tekniklerini birleştiren karma yöntem yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin adaylık sürecinde karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi amacıyla ilgili alanyazın taramasının ardından Öğretmenlik Yeterlikleri Çerçevesi (MEB, 2017) temel alınarak hazırlanan odak grup görüşme sorularıyla Aday Öğretmenlerin Karşılaştıkları Güçlükler Anketi kullanılmıştır. ADDIE modeli temel alınarak gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında ihtiyaç analizine katılan öğretmenler, taslak programın geliştirilmesinde görüşüne başvurulan uzmanlar ve programın uygulanmasına katılan öğretmenler olmak üzere üç ayrı çalışma grubu ile araştırma yürütülmüştür. İhtiyaç analizi sonuçlarına göre İngilizce öğretmenlerinin mesleğin ilk yıllarında sıklıkla yaşadığı güçlüklerden sınıf yönetimi konusu için bir e-mentörlük programı geliştirilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan taslak e-mentörlük programı tüm boyutlarıyla uzman görüşüne sunulmuştur. Uzmanlardan alınan geri bildirimler ve önerilerle yapılan düzeltmeler ışığında, taslak programın kazanımları, içeriği, öğretme- öğrenme deneyimleri ve değerlendirme boyutlarının birbiriyle uyumlu ve tutarlı olduğu gözlemlenmiştir. E-mentörlük programının oluşturulmasının ardından sekiz gönüllü öğretmen ile sınıf yönetimi modülü programın deneme uygulaması gerçekleştirilmiştir. Programa katılan İngilizce öğretmenlerinin programa ilişkin görüşlerinin tespiti amacıyla Kirkpatrick Program Değerlendirme Modeli'ni temel alarak dört farklı düzeyde soruların olduğu görüş formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; geliştirilen e-mentörlük programına ilişkin olarak programa katılan İngilizce öğretmenleri programın titizlikle tasarlanmış, katılımcıların ihtiyaçlarıyla uyumlu ve beklentilerini başarıyla karşılayarak sınıf yönetimi becerilerini geliştirmek için yapılandırılmış bir çerçeve sunduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to identify the challenges novice English as a Foreign Language (EFL) teachers face during their early professional years, develop an e-mentoring program to address these challenges, and evaluate participants' perspectives on the program's impact, applicability, and outcomes through a pilot implementation. Employing a mixed-methods approach, the research integrates both qualitative and quantitative techniques. To identify the problems faced by novice EFL teachers during their induction period, a Difficulties Faced by Prospective Teachers Questionnaire was conducted, complemented by focus group interviews guided by the Teaching Qualifications Framework (MoNE, 2017) following a comprehensive literature review. The study, grounded in the ADDIE model, involved three distinct working groups: teachers contributing to the needs analysis, experts providing feedback on the draft e- mentoring program, and teachers who participated in the program. According to the results of the needs analysis, an e-mentoring program was developed for classroom management, which is one of the most frequently experienced difficulties of English language teachers in the first years of their profession. The draft e-mentoring program prepared by the researcher was presented to expert opinion in all its dimensions. In the light of the feedback received from the experts and the corrections made with the suggestions, it was observed that the achievements, content, teaching-learning experiences and evaluation dimensions of the draft program were compatible and consistent with each other. A pilot implementation of the finalized e-mentoring program classroom management module was conducted with eight volunteer teachers. To assess participants' views on the program, an opinion form with questions structured across four levels of the Kirkpatrick Program Evaluation Model was utilized. As a result of the study, EFL teachers who participated in the e-mentoring program stated that the program was meticulously designed, compatible with the needs of the participants and provided a structured framework to improve their classroom management skills by successfully meeting their expectations.