Türkiye ve Yunanistan perspektifinden uluslararası polis iş birliği
International police cooperation: The Turkish and Greek perspective
  1. Tez No: 927140
  2. Yazar: SOTİRİ KALFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde gelişen ulusötesi tehditlerle mücadele için ulusötesi polis iş birliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Genel anlamda değerlendirildiğinde, hızlı, kesin ve kolay olması halinde ikili polis iş birliğinin en etkili ve verimli yol olduğu öne sürülmektedir. Ancak bu tür bir iş birliği için karşılıklılık ve güven zorunludur. Yunanistan ve Türkiye, Avrupa ve Asya'nın kavşağında yer almaları nedeniyle ortak tehditlere sahip iki ülkedir. İkisi de uluslararası uyuşturucu ticareti, organize suç ve insan kaçakçılığıyla uğraşmak zorundalar ve ortak sınırları paylaştıklarında iş birliği yapmak zorundalar. Ancak ikili düzeydeki iş birliklerinin, onları karakterize eden bilinen tarihi husumet ve güvensizlik nedeniyle zorlu bir hal almış olduğu düşünülmektedir ancak literatürde bu iki ülke arasındaki polis iş birliğini analiz eden veriler sınırlıdır. Bu araştırma, her iki ülkede üst düzey polis memurları ve ilgili paydaşlarla yapılan bir dizi görüşmenin bulgularını sunarak iş birliğinin mevcut durumunu incelemeyi ve nefret ve güvensizliğin konuya etkisini tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada her iki ülkeden de veriler toplanmış olup sınır bölgelerinde aktif görev yapan polis memurlarının dahil edilmesine özellikle dikkat edilmiştir. Verilerin analizi, güvensizliğin etkisini tahmin etmenin mümkün olmadığını ortaya çıkarmıştır. Çünkü, çok yüksek düzeyde iş birliği yapan polis memuru gruplarının olduğu, ancak iş birliğini düşünmek bile istemeyenlerin de varlığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar çelişkili gibi görünse de verilerin daha yakından incelenmesi bu farklı tutumlara neden olan faktörleri ortaya koymaktadır. Gerçek anlamda bir program içerisinde, her iki ülke polis teşkilatlarının iş birliği yapabileceklerine ve bu durumda suç önleme ve denetleme mekanizmalarının ikili çalışmalar şeklinde çok daha efektif olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transnational police cooperation is needed to combat evolving transnational threats today. It is suggested that bilateral police cooperation is the most effective and efficient way if it is fast, precise and easy. However, reciprocity and trust are essential for this type of cooperation. Greece and Türkiye are two countries with common threats due to their location at the crossroads of Europe and Asia. They both have to deal with international drug trafficking, organized crime and human trafficking, and they have to cooperate when they share common borders. However, cooperation at the bilateral level is thought to have become challenging due to the known historical hostility and distrust that characterize them, but there is limited data in the literature analyzing police cooperation between these two countries. This research aims to examine the current state of cooperation and estimate the impact of hatred and mistrust on the issue by presenting the findings of a series of interviews with senior police officers and relevant stakeholders in both countries. In the study, data were collected from both countries, and special attention was paid to include police officers on active duty in border regions. Analysis of the data revealed that it was not possible to estimate the impact of distrust. Because it has been determined that there are groups of police officers who cooperate at a very high level, but there are also those who do not even want to think about cooperation. Although these results may seem contradictory, a closer examination of the data reveals the factors that cause these different attitudes. It has been concluded that within a real program, police departments of both countries can cooperate and, in this case, crime prevention and control mechanisms will be much more effective in the form of bilateral work.