Edinilmiş mallar
Acquired goods
  1. Tez No: 927430
  2. Yazar: SÜLEYMAN SEMİH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Edinilmiş mallar, edinilmiş mallara katılma rejiminin iki ayrı mal grubundan birisidir. Eşlerin evlilik birliği içerisinde karşılığını vererek elde ettikleri mal varlığı değerleri edinilmiş mal olarak kabul edilir. Edinilmiş mallar kanunda düzenlendiği gibi kanunda düzenlenmemiş de olabilir. Kişisel mallardan farklı olarak edinilmiş mallar ile ilgili olarak kanunda yapılan sayım, sınırlayıcı değildir. Edinilmiş malların kanunla sınırlanamaması, kapsamını çok genişletmektedir. Bu durum edinilmiş mallar ve kişisel mallar ayrımını belirsizleştirmektedir. Edinilmiş malların belirlenmesi edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinde büyük öneme sahiptir. Edinilmiş mal grubunun aktif kısmında yer alan malların tasfiye tarihindeki sürüm değerinin toplam miktarından edinilmiş mal grubunun pasif kısmının düşülmesiyle artık değer elde edilir. Artık değerin ikiye bölünmesiyle ise katılma alacağı belirlenir. Edinilmiş mallara katılma rejiminin amacı, eşin katılma alacağına ulaşabilmesidir. Edinilmiş mallar, bu amacın gerçekleşmesinde şüphesiz en önemli rollerden birini üstlenmektedir. Bu çalışmamızın temel konusunu“edinilmiş mallar”oluşturmaktadır. Birinci bölümde edinilmiş mal grubuna kısa bir giriş yapılacaktır. İkinci bölümde eşlerin edinilmiş malları detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi ile edinilmiş malların bağlantısı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Acquired goods are one of the two separate goods groups of the acquired goods participation regime. The assets acquired by the spouses within the marriage union are considered as acquired property. Acquired properties may be regulated by law or not by law. Unlike personal property, the enumeration made by law regarding acquired property is not restrictive. The fact that acquired properties cannot be limited by law greatly expands its scope. This situation obscures the distinction between acquired property and personal property. Determination of acquired assets is of great importance in liquidating the regime of participation in acquired assets. The residual value is obtained by deducting the passive part of the acquired goods group from the total amount of the release value of the goods in the active part of the acquired goods group on the date of liquidation. Participation receivable is determined by dividing the residual value by two. The purpose of the regime of participation in acquired property is for the spouse to access the participation receivable. Acquired goods undoubtedly play one of the most important roles in achieving this goal. The main subject of this study is“acquired goods”. In the first section, a brief introduction will be made to the acquired goods group. In the second part, the acquired property of the spouses will be discussed in detail. In the third section, the connection between the liquidation of the regime of participation in acquired assets and the acquired assets will be examined.