Kurumsal yönetim, çeşitlendirme ve şirket performansı
Corporate governance, diversification and firm performance
  1. Tez No: 927431
  2. Yazar: BASHAYER YASER HEJAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BACHA SIMOES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İstatistik, İşletme, Finance, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı kurumsal yönetim, çeşitlendirme ve şirket performansını incelemektir. Özellikle, firmaya özgü karakteristikler, kurumsal yönetim mekanizmaları ve çeşitlendirmenin şirket performansını nasıl etkilediği ve yönetim mekanizmaları ile çeşitlendirme stratejileri arasındaki etkileşimin şirket performansına etkileri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi, 2009-2022 dönemlerinde halka açık 205 Türk imalat şirketinden oluşmaktadır. Firmaya özgü karakteristikler, şirket büyüklüğü, kaldıraç, likidite ve verimlilik olarak belirlenmiştir. Kurumsal yönetim, yönetim kurulu büyüklüğü, CEO ikiliği ve yönetim kurulu bağımsızlığı ile ölçülmektedir. Çeşitlendirme, endüstriyel çeşitlendirme, coğrafi çeşitlendirme olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Çeşitlendirme ölçüleri, segment sayısı, çeşitlendirme kukla değişkeni ve Jacquemin-Berry entropi endeksi kullanılarak değerlendirilmektedir. Şirket performansı, satışların getirisi gibi çeşitli performans ölçüleri kullanılarak belirlenmiştir. Analizler, havuzlanmış en küçük kareler, sabit etkiler ve rastgele etkiler tahmin yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, içsellik sorununu kontrol etmek için System GMM yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, şirket büyüklüğünün, verimliliğin ve GSYİH'nın şirket performansını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Bulgular, satış getirisi ile ölçülen şirket performansının yönetim kurulu bağımsızlığından olumlu ve önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koymuştur. Yönetim kurulu büyüklüğü ile şirket performansı arasında negatif ilişki olduğu bulunmuştur. Ancak, CEO ikiliğinin performans üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Sonuçlar ayrıca çeşitlendirme ile şirket performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak, sonuçlar yönetim kurulu büyüklüğü ve çeşitlendirme aynı anda arttığında şirket performansının azaldığını ortaya koymuştur. Ek olarak, hem yönetim kurulu bağımsızlığı hem de çeşitlendirme derecesi aynı anda arttığında, bunun şirket performansı üzerinde olumsuz etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to study corporate governance, diversification, and firm performance. Specifically, it examined how firm level characteristics, corporate governance mechanisms and diversification affected firm performance and how the interaction between governance mechanisms and diversification strategies affected firm performance. The study sample comprised of 205 publicly listed Turkish manufacturing companies over the 2009-2022 periods. Firm level characteristics were determined to include firm size, leverage, liquidity and efficiency. Corporate governance is measured through board size, CEO duality, and board independence. Diversification is assessed using industrial diversification and geographic diversification. Diversification measures are the number of segments, diversification dummy and the Jacquemin-Berry entropy index. Firm performance is determined using various performance measures, such as return on sales.. The analysis was conducted using pooled Ordinary Least Squares (OLS), fixed effects estimation, and random effects estimation methods. Additionally, the system GMM method was used to control endogeneity problem. The results indicated that firm size, efficiency, and GDP affected firm performance positively. The findings revealed that firm performance, as measured by return on sales, is positively and significantly affected by board independence. The relationship between board size and firm performance is found to be significantly negative. However, CEO duality has no significant effect on performance. The results further showed a positive relationship between diversification and firm performance. However, when board size and diversification increase at once, firm performance decreases. Additionally, when both board independence and diversification degree increase simultaneously, this negatively impacts on firm performance.