Ankara'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerde başarı değerleme yöntemleri ve uygulanışı
The Application and methods of assessing success in hotels with four and five stars in Ankara
  1. Tez No: 92773
  2. Yazar: HAKAN ÇİTİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Günümüzde giderek gelişen, ülkelerin önemli girdilerinden biri olan turizm, insanlar için bir ihtiyaç haline gelirken, turizm amaçlı üretilen mal ve hizmetlerin istenilen düzeyde karşılanabilmesi için insan unsuruna önem verilmesi ön plana çıkmıştır. îşgören seçimi, güdüleme, başarı değerlemesi ve eğitim insanı etkin yönetmenin dört temel taşı olup, bu unsurlardan başarı değerlemesi diğerlerinden daha önemli görülmektedir; çünkü, diğer üç unsur başarı değerlemesinden elde edilecek sonuçlara göre planlanacaktır. Başarı değerlemesi insan gücü planlamasının temelini oluşturduğu gibi, elde edilecek sonuçlara göre işletmede kimlerin eğitilmesine ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkartır, yöneticinin emri altında çalışanları tanımasına, çalışanların kendi eksik yönlerini değerlendirmelerine yardımcı olur, işletmenin eğitim programlarını hazırlamasına ışık tutar, çalışanların güdülenmesini sağlar ve çalışanlara kendi gelişme arzularının yönünü ve düzeyini anlatma ve tanıtma fırsatı verir. Başarı değerlemesinin bu amaçları doğrultusunda, bireysel düzeyde verimliliği etkileme, kimlerin eğitilmesine ihtiyaç duyulduğunun ortaya çıkması, elde edilecek geri bildirimle, yönetimin eğitim ve güdülenmesi konusundaki kararlara ışık tutması ve işletmede insan kaynağının etkin kullanımını sağlaması gibi sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu çalışmada, Ankarada bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerde başarı değerleme yöntemleri ve uygulanış şekilleri araştırılmış, araştırmada başarı değerlemeleri departman, meslek ve cinsiyet olarak incelenmiştir. Yönetici ve çalışanlara ayrı ayrı anket doldurtularak çapraz karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, tourism is prospering increasingly and is also an important revenue for any country. Furthermore, as tourism is becoming a need for human, the human fact has taken over to provide the demanding level of goods and services aimed for the sector of tourism. Selecting, stimulating and assesing of success of employees are the key factors to manage human effectively. The assesing of success is considered to be more important than the aforementioned factors. This is because, the other three factors are planned according to the results of the last one. Assesing success composes the basic of manpower planning, and also illustrates who will be trained according to the results obtained. Furthermore, it can provide help for workers in assessing their incomplete attitutes, may set light to arranging for the training programmes. Assesing the success of employees can also stimulate the workers, can play into worker's had the oppurtunity of directing their formative willings; narrationing and presenting their levels. The aim of the assesing process directs itself to fields such as effiency at personnel level and the personnel that has to be educated. The management may direct the education and take care of the motivation of its people. It also can put light on the utilization of efficient use of human resources in the company by feedback obtained form its workers. The application and methods of assesing success have been explored in hotels with four and five stars found in Ankara. Also questionaries have been filled by employees and executives. Cross-comparisons has been carried out based on the questionaries.