Büro sistemi tasarımının (işlevsel-fiziksel) çalışanların moral motivasyonu üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The Effects of office organization on office workers motivation, morale and exercise
- Tez No: 92799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
157 ÖZET Günümüzde hizmet sektörünün gelişmesi, bürolarda çalışan beyaz yakalıların ve yapılan işlerin sayısını artırdığı gibi, bilgi ve iletişim niteliği de değişmeye uğramıştır. Çeyrek yüzyıl öncesine kadar telefon, daktilo, dosya dolabı, birkaç kırtasiye çeşidiyle fonksiyonunu yerine getiren bürolarda, günümüzde küçük çapta telefon santralleri, bilgisayarlar, faks, fotokopi makinesi gibi donanımlar yer almaktadır. Büro ortamlarında kullanılan donanımların çoğalması bunların insan özellikleriyle birlikte ele alınıp tasarlanmasını ve kullanımlarında da insan özelliklerinin dikkate alınmasını gerektirmektedir. Büro ortamında çalışanların genellikle iş kazasına uğrama durumu yoktur. Bu nedenle de büro işinin tehlikesiz, rahat ve konforlu olduğu düşünülür. Bu düşünce kısmen doğru olmakla birlikte bürolarda performansı olumsuz yönde etkileyen etkenlerin bulunabileceği bir gerçektir. Eğer büro donanım ve ortamı ile işler, iş gören özelliklerine göre tasarlanmamış ise bunun çalışanların üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. İşten bıkkınlık, isteksizlik, işi geciktirme, düşük verim, devamsızlık, çalışma hayatının kalitesinin düşmesi gibi sonuçlarla karşılaşılabilecektir. Örgütlerde çalışanların çalışma isteklerinin ve performanslarının artırılması yöneticilerin temel uğraşı alanlarındadır. Bunun için yapılması gerekenlerden birisi de çalışanların, çalışma ortamında fiziksel rahatsızlıklara maruz kalmadan yeteneklerini en üst düzeyde kullanmalarının sağlanmasıdır, öte yandan çalışma ortamında kullanılan makine ve donanım ile içinde bulunulan ortam çalışanın performansını etkileyecektir. Sistemin başarılı olması büro sistemini oluşturan üç öğenin (insan-makine-çevre) arasındaki uyuşuma bağlıdır. Bu çalışmada vurgulanmak istenen budur. Çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bürolar, örgüt sisteminin bir parçası158 olarak tanıtılmış ve örgüt yapısı içindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde büronun örgütlenmesi ve örgütleme sürecinde karşılaşılan moral-motivasyon etkenleri ve bunların çalışanlar üzerindeki fiziksel ve psikososyal etkileri anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise,“Büro Ortamındaki Moral- Motivasyon Faktörlerinin Çalışanlara Etkileri”ni konu alan bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırma bulguları sonuç kısmı olarak çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
159 ABSTRACT The growth of the service sector in nowadays with person who works in the offices and the number of the works, done, increase in great amount. The guality of the information and knowledge has been changing day by day. Some tools, which were telephone, type writer file cupboard were used in the offices till twenty years ago to make the office works. Small capacity of telephone exchange, computers, fax machines, photocopy machines have been used in nowadays. When the office tools were praduced in great amount, praducers were carefull whether they were suitable for working conditions of the human or not. When you work in the conditions of office, you don't have generally any risks of the accident. That's why, it's thought that the office work is easy, comfortable and not dangerous. We can say that this thought is true partly, but there are some conditions affecting the people while they're working in the office. If the tools used in the office aren't designed for the people working in the office, there will be some negative effects on the workers. Directors want workers to increase their working power and physical abilities as the main aim. What can we do as the necessary condition? We can do how we supply them without physical unquietness to use their power at the top level. On the other handsome tools used in the offices and the environment will affect the power of the workers. The success of the system depends on the triangle that is human, machine and environment. While we're working in the office, we have to be carefull on this triangle. There are three parts for the work, in the first part, organitations include the offices and what's the importance and the place of the offices in the organisation? In te second part, how can we organize the office? And, what's the effect while we're motivating on organisation and it's told us what effects we can see on workers as physical and physocial.160 In the third part of the work, we can see a research about“the effects of motivation factors on workers”. Research findings have been joined to the work as a result.