İlköğretim okulu altıncı sınıf öğrencilerinin kişilerarası problem çözme beceri algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
- Tez No: 92819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okulu altıncı sınıf öğrencilerinin kişilerarası problem çözme beceri algıları, cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, ana-baba tutum ile kardeş sayısı gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma 1998-1999 öğretim yılında Oğuz Kaan İlköğretim Okulu, Barmek İlköğretim Okulu ve Beytepe İlköğretim Okullarında öğrenim gören 194 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin, kişilerarası problem çözme beceri algıları“Kişilerarası Problem Çözme Becerileri Yüksek Kişilerin Özellikleri Ölçeği”ile, ana-baba tutumları“Ana-Baba Tutum Ölçeği”ile ve kişisel niteliklerine ilişkin bilgiler ise“Sosyo-Ekonomik Düzey Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde t testi, tek yönlü varyans analizi ve Scheffe-Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algıları, cinsiyetlerine göre farklılık göstermemektedir. 2. Üst sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algıları, alt ve orta sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algılarından; orta sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algıları alt sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algılarından yüksek bulunmuştur.3. Demokratik ana-baba tutumuna sahip öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algıları, otoriter ana-baba tutumuna sahip öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algılarından yüksek bulunmuştur. 4. Öğrencilerin kişilerarası problem çözme beceri algıları, kardeş sayılarına göre farklılık göstermemektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the interpersonal problem solving skills of 6th grade students were examined in terms of sex, socio-economic status, parental attitudes, and number of sibling. The sample of the study, includes 194 students attending Oğuz Kaan Elementary School, Barmek Elementary School, and Beytepe Elementary School during the academic year of 1998-1999. In this study, the data about interpersonal problem solving skills were gathered by the“Scale of Characteristics of People Who Are High At Interpersonal Solving Skills”; the data about parental attitudes were gathered by“Parental Attitudes Scale”; and the data about personal traits were gathered by the“Socio-economic Status Scale”. In the analysis of the data t test, one-way analysis of variance, and Scheffe Test were employed. The data, which were obtained from the study, can be summed up as follows: 1. Students' interpersonal problem Solving skills did not indicate any differences by sex. 2. It is found that students with high socio-economic status were higher than students with low and medium socio-economic status at interpersonal problem solving skills. 3. It is found that students whose parents had democratic parental attitudes were higher at interpersonal problem solving skills than the students whose parents had authoritarian parental attitudes. Ill ?EC TfÛKSEKÖ?RETÜK KUStTC/* DOKUMAHTASYW MKRVrVf4. Students' interpersonal problem solving skills did not indicate any differences in terms of their number of siblings. IV