Kavramlara dayalı jeomorfoloji öğretimi
  1. Tez No: 92835
  2. Yazar: BÜLENT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
139 ÖZET Kavramlara dayalı olarak Jeomorfoloji III. dersinin öğretiminde uygula nan farklı öğretim yöntemlerinin öğrenci başarısını artırmada etkili olup olma dığını saptamayı amaçlayan bu araştırma deneysel yöntem kullanılarak ger çekleştirilmiştir. Jeomorfoloji-3 dersine ait“Kıyı Topografyası”,“Buzul Topografyası”ve“Volkan Topografyası”ünitelerine ait kavramların farklı öğretim yöntemleri kul lanılarak öğretilmesi hedeflenen bu araştırmada biri deney, diğeri kontrol gru bu olmak üzere iki grup seçilmiştir. Araştırmanın ömeklemini Gazi Üniversite si Gazi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı, 1998-1999 öğretim yılı ikinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur (n=90). Deneklerin seçimi tamamen tesadüfi olarak (random) yapılmıştır. Araştırmada öntest-sontest deney dese ni (desen 1) kullanılmıştır. Araştırmada öne sürülen 6 hipotezden tamamı doğrulanmıştır. Veri toplama aracı olarak sözkonusu üç üniteye ait kavramlar dan 64 soruluk karma test tipinden oluşan bir ölçme aracı kullanılmıştır. Veri lerin analizinde iki değişken arasındaki farkın anlamlılığını saptamada kullanı lan t-testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde kullanılan istatistiki işlemlerden el de edilen bulgulardan şu sonuçlar çıkmıştır. 1.
Özet (Çeviri)
140 SUMMARY The aim of this research is to find out whether different teaching met hods are effective on student achivement in the concept based Geomorpho- logy III course. This research has been done by conducting experimental de sign. Two groups were selected, one was control and the other was experi mental group for this research which aimed to looking at the effectiveness of different teaching methods that are used in teaching the consepts of“Kıyı To pografyası”,“Buzul Topografyası”,“Volkan Topografyası”chapters. The sample of this research was all senior students of Gazi University Gazi Educational Faculty Geography Educational Departmant who attended in the academic year of 1998-1999 (n=90). The sample was selected ran domly. Pretest post-test experimental design (design 1 ) was conducted in this research. All 6 hypothesis conducted for this research were verified. For collecting data from samples mixed test scale which has 64 questi ons about 3 chapters was used. For looking at the differences between 2 variables the t-test statistical analysis was used. The results of statistical analysis are as follows: 1.