Cibuti'de girişimciliğin geliştirilmesinde girişimcilik ve kuluçka merkezlerinin rolü: Centre de Leadership Et d'entrepreneuriat (CLE) örneği
The role of entrepreneurship and incubation centers in developing the entrepreneurship in Djibouti: The case of the Leadership and Entrepreneurship Center (CLE)
  1. Tez No: 928386
  2. Yazar: SİLA MOUSSA MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Liderlik ve Girişimcilik Merkezi (CLE) örneği üzerinden girişimcilik ve kuluçka merkezlerinin girişimcilik ekosistemine katkılarını incelemektedir. Çalışma, literatür taramasının yanı sıra CLE'den alınan belgeler ve raporlar ile merkez yöneticileri ve girişimcilerle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ışığında şekillenmiştir. Ayrıca, CLE'nin açık ofis hizmetlerinden yararlanan 10 girişimciye yönelik bir anket uygulanarak girişimcilik motivasyonları, karşılaştıkları zorluklar, devlet desteklerine erişim ve CLE'nin sunduğu hizmetlere ilişkin memnuniyet düzeyleri değerlendirilmiştir. Bulgular, CLE'nin girişimcilik ekosistemine sağladığı desteğin, girişimcilerin iş kurma süreçlerinde kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Merkezin sunduğu ücretsiz açık ofis imkanları, eğitim programları, mentorluk ve altyapı hizmetleri, girişimcilerin başlangıç maliyetlerini düşürerek büyüme süreçlerini hızlandırmıştır. Özellikle teknoloji odaklı eğitim programlarının, yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, sermaye temini ve bürokratik engeller gibi sorunların girişimcilerin temel zorlukları arasında yer aldığı görülmektedir. Sonuç olarak, CLE'nin sunduğu destekler girişimcilik ekosistemine önemli katkılar sağlamaktadır. Ancak, bu katkıların daha sürdürülebilir hale gelmesi için eğitim programlarının kapsamının genişletilmesi, finansmana erişim olanaklarının artırılması ve sektörel kümelenmelerin teşvik edilmesi gibi stratejik adımlar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the contributions of entrepreneurship and incubation centers to the entrepreneurial ecosystem, using the Leadership and Entrepreneurship Center (CLE) as a case study. The research is based on a literature review, documents and reports obtained from CLE, and data collected through interviews with center managers and entrepreneurs. Additionally, a survey was conducted with 10 entrepreneurs utilizing CLE's co-working office services to assess their entrepreneurial motivations, challenges faced, access to government support, and satisfaction with the services and training provided by CLE. The findings highlight that CLE plays a critical role in supporting entrepreneurs during the uncertain early stages of their ventures. The center's free co-working spaces, training programs, mentorship, and infrastructure services help reduce startup costs and accelerate business growth. Technology-focused training programs, in particular, have been effective in fostering innovative ideas. However, challenges such as access to capital and bureaucratic barriers remain significant obstacles for entrepreneurs. In conclusion, CLE's contributions significantly enhance the entrepreneurial ecosystem by fostering innovation and supporting new ventures. To ensure sustainable impact, strategic measures such as expanding the scope of training programs, improving access to financing, and promoting sectoral clustering are recommended. These efforts would strengthen the center's role in driving economic development and entrepreneurial success in Djibouti.