İnternetin tüketiciler açısından pazarlama amaçlı kullanımında uygun pazarlama stratejileri ve Ankara ilinde bir inceleme
  1. Tez No: 92843
  2. Yazar: NAZLAN AKATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
164 ÖZET Etki alanı ulusal sınırlarla sınırlı olmayan, ağlarının ulaşabildiği her noktayla belirlenebilen Internet aracılığıyla yapılan pazarlama uygulamaları, son yılların ve geleceğin en önemli konularından biri olmaktadır. Internet aracılığıyla pazarlama, küresel ağlar üzerinde firma varlığını mümkün kılmakta, etkin rekabet gücü sağlarken aynı zamanda tüketicilerin tercihlerini de dikkate alarak mal ve hizmet sunmayı teşvik etmektedir. Bununla birlikte, firmaların iş süreçlerinin yenilenmesi sonucunu doğuran çok çeşitli uygulamalar bütünü olduğu söylenebilir. Aynı zamanda, işlem maliyetlerini düşürme ve dağıtım süreçlerini kısaltma özelliği ile, geleceğin en önemli pazarlama yöntemlerinden biri olacağı mümkün gözükmektedir. Türkiye'nin Internet ile tanışması, birkaç yıl öncesine dayanmaktadır. Bu yeni pazarlama yönteminin dünyada sınırlı bir şekilde kullanıldığı ilk dönemlerde, Türkiye'deki altyapının yetersiz olması gibi sebeplerle Internet yeterli düzeyde kullanılamamaktaydı. Böylelikle de Internet'in pazarlama amaçlı kullanımıyla verim sağlanamayacağı sanılmaktaydı. Yapılan bazı yeniliklerle birlikte, Türkiye'deki Internet ve Internet aracılığıyla yapılan pazarlama faaliyetleri henüz yolun başında olmakta ve yavaş da olsa, gelişme göstermeye başlamış bulunmaktadır. Bu faaliyetlerin hızlanmasını sağlamak için, işletmelerin doğru stratejiler belirlemesi ve bu stratejileri doğru uygulaması gerekmektedir. Bunun için öncelikle tüketicilerin istekleri gözönünde bulundurulması gerekmekte ve ancak böylelikle Internet aracılığıyla yapılacak pazarlama faaliyetlerinden daha olumlu sonuç alınması mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
165 SUMMARY Marketing applications, performed through the Internet of which the sphere of influence is not restricted to national frontiers, which can be determined by any point where its networks can reach, is becoming one of the most important subjects of the recent years and the future. Marketing through the Internet is making possible the existance of the firm on the global networks, while realizing effective competition power, is at the same time promoting the offering of goods and services by taking into account the preferences of the consumers. Nevertheless, it can be said that it is the whole of the very different applications which ends with the renovation of the business processes of the firms. At the same time, it is sean possible that it will be one of the most significant methods of marketing of the future years, with its property of diminishing of the transactions' costs and shortening of distribution periods. Turkey has become acquainted with the internet just a couple years before. In the first periods where this new marketing method was used limitedly, in the world, the internet was not being used at the sufficient level, because of the reasons such as the insufficiency of the infrastructure in Turkey. So, it was supposed that it was not possible to realize productivity from the Internet in the use of marketing purposeses. With some renovations made, the Internet in Turkey and the marketing activities performed through the Internet are at start and have begun to show development, even it is slow. In order to realize the acceleration of those activities, it is necessary that the enterprises should determine correct strategies and apply them truly. Therefore, it is becoming necessary to take into account the demands of the consumers, so that it is becoming to get more positive results from the marketing activities to be performed through the Internet. T.c yükseköğretim körulü DOKÜMANTASYON MCTKIZİ