Karaçay-Malkar Türkçesinde fiil
- Tez No: 92842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
283 ÖZET Karaçay-Malkarlar Kuzey Kafkasya'da yaşayan bir Türk topluluğudur. Bu tezde Karaçay-Malkar Türkçesinin fiilleri incelenmiştir. Tez çalışmasına kiril alfabeli“Nartı”isimli eserden transkripsiyon yapılarak başlanmıştır. Sonra transkripsiyonu yapılan metin Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Fiiller incelenirken metinden tespit edilen örnekler madde numaralarıyla verilmiştir. Tez, Karaçay-Malkar Türklerinin tarihleri, coğrafi durumları, sosyal ve ekonomik yapılan ile kültürleri ve dilleri hakkında bilgiler verilen“Giriş”bölümüyle başlamaktadır. Fiiller“Yapı”,“Çekim”ve“Sıfat-Fiiller ve Zarf-Fiiller”olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir.“Yapı”bölümü basit, türemiş ve birleşik fiillerden oluşmaktadır. Kök halindeki fiiller basit fiil olarak değerlendirilmiştir. Türemiş fiiller bölümünde isimlerden ve fiillerden fiil türeten ekler örnekleriyle gösterilmiştir. Birleşik fiiller, taşıdıkları isim ve fiil unsuruna göre sınıflandırılmıştır.“Çekim”bölümünde fiil çekimleri örnek çekimler yapılarak gösterilmiştir. Sonraki bölümde sıfat-fiiller ve zarf-fiiller ele alınmıştır. Sıfat ve zarf-fiillere metinden örnekler bulunmuştur. Transkripsiyonu yapılan metin ile bu metnin Türkiye Türkçesine aktarımı tezin son bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
284 SUMMARY Karachai-Malkarian people are the Turkic people living in the North Caucasus. In this thesis verbs in the Karachai-Malkarian Turkic languge heve been studied. This study started with the transcription of the Cyrillic book of“Narti”into Latin alphabets. After then this text was translated into our own language. Examples taken from the text were numerated and and shown next to the sentence. This thesis starts with a“Preface”which contents some important explanations about history, geographical position, social and economical structures together with cultural and linguistical informations of Karachai-Malkarian people. Verbs were studied mainly into three parts, namely“Structure”,“Conjugation”and“Adjective- Verbs and Adverbial- Verbs”. The part“Structure”is composed of simple, derived and compound verbs. Roots of the verbal words are called as simple verbs. In the part of derived verbs, suffixes that produces verbs from nouns and verbs were illustrated. Compound verbs were classified with respect to their bearing of noun and verbal components. In the part of“Conjugation”verb inflections were illustrated by examples. At the another part examples of adjective and adverbal verbs which were found out from the text are also available. The tanscripted text and the translated text constitute the last parts of the thesis.