Türkiye ve Avrupa Birliği'nde istihdam politikalarının genel görünümü, karşılaşılan problemler ve çözüm arayışlarının mukayeseli analizi
- Tez No: 92886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
218 ÖZET İstihdam; çalışma, çalıştırma ve üretimde kullanma gibi çeşitli anlamların karşılığıdır. İktisat bilimi içerisinde önem kazanması, 20. yüzyılın ilk yarısında gerçekleşmiştir. 1936 yılında“istihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi”adlı eserini yazan J.M. Keynes, bir yandan Modern İktisat anlayışını ortaya koyarken, ekonomilerin dikkatini de istihdam üzerinde toplamayı başarmıştır. İstihdam hedefleri 1940'lardan sonra Avrupa ekonomilerinde öncelikli hedefler arasında yer almış ve“tam istihdam”ya da buna yakın hedefler büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Ancak 1970'lerin ikinci yarısında etkilerini gösteren ekonomik kriz, 1929'daki kadar olmasa da, ekonomilere büyük zararlar vermiştir. Bu zararların başında istihdamda daralmalar ve dolayısıyla işsizliğin artışı gelmiştir. Bu tarihe kadar işgücü piyasalarındaki emek talebini, gelişmekte olan ülkelerden karşılayan Avrupa Ekonomileri, istihdamı artırma arayışlarına girmişlerdir. Türkiye'de yaşanan durum ise Batıdan oldukça farklıdır. Osmanlı İmparatorluğundan büyük bir tarım toplumu mirası alan Türkiye Cumhuriyeti, bu yapısını 21. yüzyıla girdiğimiz şu günlere kadar değiştirememiştir. 1950 - 1960 döneminde kentleşme ile birlikte başlayan işsizlik problemi.sürekli artarak, son dönemdeki ekonomik sosyal problemler arasında da ilk sırada yer almıştır. Türkiye'de işsizlik, dönemsel ve bölgesel farklılıklar gösterse de, genelde ekonomik bünyedeki dengesizlikten kaynaklanan yapısal işsizlik hakimdir. Türkiye'de istihdam politikaları, planlı dönem olarak ifade edilen 1 960 yılından sonraki dönemde belirlenmeye başlamıştır. İlk kez kalkınma planları içerisinde yer alan istihdam politikaları, hükümet programları ve uygulamada
Özet (Çeviri)
220 ABSTRACT Employment has different meanings like work, to employ and use in production. It become popular in economics science in the first half of 20th century. In 1936 J.M. Keynes who is the writer of“General Theory of Employment, Interest and Money”in the one side he succeed in taking the attention of economics in to the employment and at the same time he improved modern economics thought. After the 1940's.employment goals had been in prior targets in European Economies and“full employment”or targets that are near to this were realized. However economical crisis which showed its effects in the second half of the 1970's not as much as in 1929 bust gave big damages in to the economies. Which is very important and effective that this damages there were seen increase in unemployment and because of this constrictions in employment. Until this time European economies which were found labor demand in labor markets from developing countries started to search employment politicizes. In Turkey, situation is different from west. Republic of Turkey which get a big agricultural society inheritance from Ottoman Empire and this structure couldn't be changed today that we enter to 21th century. In the period of 1950 - 1960, unemployment problem that started with urbanization become first problem between economic and social problems. However unemployment in Turkey shows periodical and regional differences but generally structural unemployment which is rose from unsuitability in economical structure is dominant. Employment politics in Turkey started to be seen after 1960's that this period called as planned period. This is the first time that employment politics221 are take place in the development plans but didn't take sufficient place in government programmers and implications. After the 1980's, high employment increase were seen with implication of a lot of politics but spread this to the whole country can not be possible. In Turkey approaches to the employment problem, generally reserved as struggle with unemployment and implied politicizes were been in this dimension. In EU effects of crises in 1970's employment politics started to become popular. In EU,it is difficult to say that increasing unemployment gave big damages to the social structure. From the beginning of 20th century passive employment politics were implied a lot of European countries. More over this structure constitute the fundamental of EU. International competition factor which start to take first place after the globalization EU started to become behind of the other in international competition with its old industry structure and high social expenditure. Although the technological improvement is continue in unbelievable speed in 21th century, human factor is still in determinant position. Economics which are trying to reach their individual in prosperity level they are conceives about effective usage of human resources. For this reason investment in human resources is in the first place between whole investment. Turkey also have to use human potencies suitable to contemporary understanding. ÖOKÜMAKİ&SYON ttUtfCÖ*