Ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinde gaz kanunlarıyla ilgili kavramsal öğrenme ile problem çözme yeteneğinin karşılaştırılması
Comparing of secondary school 10th grade students' conceptual learning and problem solving capability about gas laws
  1. Tez No: 93616
  2. Yazar: ELNARA BABAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
ORTAÖĞRETİM 10. SINIF ÖĞRENCİLERİNDE GAZ KANUNLARIYLA İLGİLİ KAVRAMSAL ÖĞRENME İLE PROBLEM ÇÖZME YETENEĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Elnara BABAYEVA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım - 2000 ÖZET Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin kimyasal kavramları problem çözümünde kullanıp kullanmadıklarını ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, öğrencilerin algoritmik ve kavramsal olarak problemleri çözerken ne düşündüklerini belirlemek ve daha ilerde her iki tip çözümün arasında farklılıklar varsa ne olduğunu tespit etmek ve/veya herbirine yaklaşımlanndaki tercihlerini öğrenmektir. Araştırma, M. Rüştü Uzel Kimya Meslek Lise' sinde öğrenim gören 194 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2000 yılının ilk döneminde gazlar konusu işlendikten hemen sonra öğrencilere gazlar konusuyla ilgili kavramsal ve algoritmik içerikli başarı testi uygulanmıştır. Öğrencilerin problemleri analiz edebilme kabiliyetlerinin öğrenime etkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla Bilimsel İşlem Beceri Testi uygulanmıştır. Daha sonra, öğrencilerin kimyasal kavramlara ne ölçüde başvurduklarını ve varsa yanlış kavramları tespit etmek amacıyla her sınıftan en yüksek, orta, en düşük puanlan alan üç öğrenci ile mülakat yapılmıştır Elde edilen sonuçların ışığında, öğrencilerin algoritmik problem çözme yetenekleri ve bilimsel işlem becerileri ile kavramsal öğrenmeleri arasında anlamlı bir ilişkinin varolduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 88 Anahtar Kelimeler :Gaz kanunlan, kavramsal öğrenme, problem çözme yeteneği, bilimsel işlem beceri testi Sayfa Adedi : 279 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fatma KORMALI
Özet (Çeviri)
11 COMPARING OF SECONDARY SCHOOL 10th GRADE STUDENTS' CONCEPTUAL LEARNING AND PROBLEM SOLVING CAPABILITY ABOUT GAS LAWS (M.Sc. Thesis) EInara BABAYEVA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2000 ABSTRACT The aim of this study is to find out how secondary school 10th grade students use chemical concepts in problem solving, how they think when they confront with the problems in algoritmic and conceptual nature, and their preferences of approach. Search has been realized on 194 students of M.Rüştü Uzel Chemistry High School, during the fall semestr of the academic year 2000, and testing was done right after the gases subject had been finished. In order to find out how problem analysing skills of the students help them in their understanding and learning, Scientific Skill Test has been applied. Later, to measure the ability of students in their use chemical concepts, and misconceptions if there is, three students high, medium, and low ranking in the class interviewed. According to the analysis of the results, it was seen that there is a meaningful corelation between the conceptual learning and the ability of problem solving. Science Code : 88 KeyWords :Gas laws, conceptual learning, problem solving capability, scientific skill test Page Number : 279 Adviser : Assis. Prf. Dr. Fatma KORMALI