Servikal bölgeye uygulanan enstrüman destekli spinal manipülatif uygulamalarının otonom sinir sistemi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of instrument-assisted spinal manipulative therapy on the autonomic nervous system in the cervical region
- Tez No: 929343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİLAN BAZANCİR APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, servikal bölgeye uygulanan enstrüman destekli spinal manipülatif terapi uygulamalarının otonom sinir sistemi üzerindeki akut etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında 30 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Bireyler, randomize olarak üst servikal uygulama grubu (n=15) ve alt servikal uygulama grubu (n=15) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Üst servikal uygulama grubunda C1-C2 segmentlerine, alt servikal uygulama grubunda ise C3-C7 segmentlerine kayropraktik aktivatör cihazı ile manipülasyon uygulanmıştır. Her iki grupta uygulama öncesi ve sonrası kalp hızı, kan basıncı, saturasyon ve kalp hızı değişkenliği değerlendirilmiştir. Kalp hızı ve kan basıncı Omron tansiyon aleti ile, saturasyon pulse oksimetre ile, kalp hızı değişkenliği Elit HRV cihazı ile ölçülmüştür. Gruplar sosyodemografik özellikleri bakımından benzer bulundu (p>0,05). Gruplar arasında kalp hızı (p>0,05), sistolik ve diyastolik kan basıncı (p>0,05), saturasyon (p>0,05), kalp hızı değişkenliği (p>0,05) verileri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Grup içi karşılaştırmada kalp hızı (p=0,586>0,05), sistolik ve diyastolik kan basıncı (p=0,384>0,05), saturasyon (p=0,645>0,05), kalp hızı değişkenliği (p=0,306>0,05) verileri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, üst servikal ve alt servikal bölgeye uygulanan enstrüman destekli spinal manipülatif terapinin otonom sinir sistemi üzerinde akut olarak benzer etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of instrument-assisted spinal manipulative therapy applied to the cervical region on the autonomic nervous system. A total of 30 healthy participants aged between 18 and 45 years were included in the study. Participants were randomly divided into two groups: the upper cervical application group (n=15) and the lower cervical application group (n=15). In the upper cervical application group, manipulation was applied to the C1-C2 segments using a chiropractic activator device, while in the lower cervical application group, manipulation was applied to the C3-C7 segments using chiropractic activator device in the same way. Heart rate, blood pressure, oxygen saturation, and heart rate variability were assessed before and after the intervention in both groups. Heart rate and blood pressure were measured using an Omron blood pressure monitor, oxygen saturation was measured with a pulse oximeter, and heart rate variability was measured using the Elite HRV device. The groups were found to be similar in terms of sociodemographic characteristics (p>0.05). No significant differences were observed between the groups in heart rate (p>0.05), systolic and diastolic blood pressure (p>0.05), oxygen saturation (p>0.05), or heart rate variability (p>0.05). In the within-group comparison, no significant differences were found in heart rate (p=0.586>0.05), systolic and diastolic blood pressure (p=0.384>0.05), oxygen saturation (p=0.645>0.05), or heart rate variability (p=0.306>0.05). In conclusion, instrument-assisted spinal manipulative therapy applied to the upper cervical and lower cervical regions was found to have a similar acute effect on the autonomic nervous system.