Basında haber sunumu ve Gazi olaylarının Türk basınında yansıması
  1. Tez No: 92960
  2. Yazar: AHMET BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Haberin en önemli iki özeliği güncelik ve nesnelliktir. Habenn en tartışmak yönü ise nesnelliktir. Nesnellik gazetecinin haberi yazarken, gazetenin haberi sunarken muhalif görüşleri ve bakış açılarını dengelemek, meselenin bütün taraflarının görüşlerine eşit biçimde yer vermek, haber ile yorum vera haber ile medva sahibinin görüşü arasında kesin bir ayrımı gözetmesidir. Nesnellik yansız ve doğru bir habercilik idealine yaklaşmak için büyük önem arz eder. Haberlerde doğruluk asıldır, mutlak anlamda nesnelliğe ulaşmak ise bir ideal olarak görülmektedir. Tezde de görüldüğü üzere Gazi Olavlan'nın basına yansımaları dört farklı gazete örnek alınarak incelenmiş ve çeşitli düzeylerde nesnellik ilkesine aykırılıklar olduğu saptanmıştır. Bu çerçevede gazetelerin genel yavın politikalarının söz konusu ilkenin çiğnenmesinde önemli bir etkiye sahip oldukları gözlendik Genel vavın politikasını etkileyen bazı iç ve dış dinamikler söz konusu olduğu anlaşılmaktadır. Gazetenin içinde yer aldığı ulusal düzeydeki konjoktürel, sayısal, toplumsal ve kültürel yapı ile ekonomik koşullar gazetenin genel yayın politikasını etkileyen dış dinamikler arasında ver almaktadır. Bunun yanı sıra gazete örgütsel yapısı, söz konusu örgütsel yapısını biçimlendirilen mülkiyet yapısı, gazete çalışanlarının mesleki sorumlulukları ve meslek anlayışlarını da yayın politikasını etkileyen iç dinamikler arasında yer almaktadır. 220Bütün bunların etkisinde biçimlendiren genel yavın politikası da gazetenin içeriğinin oluşturulmasında ideal koşullarda geçirli olması gereken nesnellik ilkesini saptırılmasına etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
The actuality and objectivity are the two most important characteristics of the news. If the journalist is to be objective in writing any news, it should balance the opposite comments and approaches, equally listen all the parties involved, and definitely discriminate the news and the interpretation, or the news and the opinion of media owner. The objectivity is extremely important to achieve the ideal of neutral and true journalism. The truth is important in the news, while the absolute objectivity seems to be an ideal only. As it is understood from the assertion, an evaluation of the“Gazi Events”through four different sample newspapers revealed discrepancies with the principle of objectivity at various levels. In this context, it was observed that the general publishing policies of the newspapers had a considerable effect in breaking die s.ud principle. It is understood that there are a number of internal and external dvnamics that affect die general publishing policies. The external dynamics affecting the general publishing policies of a newspaper include the conjectural, political, social and cultural structure and economic conditions at the national level, in which the newspaper itself takes place. The organisational structure a newspaper, the proprietary rights forming the said organisational structure, the professional responsibilities and professional approaches of the newspaper emplovees however take place among the internal dvnamics effective on the publishing policies. 222And the general publishing policies, being formed and developed under all such effects, result in deviation from the principle of objectivity in formation of the contents of the newspaper, which should be essential under normal conditions.