Okul öncesi dönem çocuklarının iklim değişikliğine ilişkin akıl yürütmelerinin incelemesi
Examination of preschool children's reasoning about climate change
- Tez No: 929709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA BAŞARA BAYDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönem çocuklarının iklim değişikliğine ilişkin akıl yürütmelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Tekirdağ ili Saray ilçesindeki bir ana sınıfında eğitim gören 60-72 aylık 9 çocukla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiş ve veri toplama sürecinde her çocukla yarı yapılandırılmış görüşmeler ve iklim değişikliği temalı etkinlikler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, çocukların iklim değişikliği kavramını anlamlandırmada somut deneyimlerden yararlandıklarını, iklim değişikliğinin sebep ve sonuçları konusunda öznel cevaplar vererek daha çok bireysel eylemler üzerinde durduklarını göstermektedir. Çocukların çevreyi koruma, geri dönüşüm ve enerji tasarrufu gibi konularda öneriler geliştirdikleri, iklim değişikliğinin etkilerini ve önleme yollarını anlamaya çalıştıkları belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, aynı zamanda erken yaşlarda çevre bilinci oluşturmanın sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examinepreschool children's reasoningaboutclimatechange. The study was conductedwith 9 childrenaged 60-72 monthswho were educated in a kindergarten in Saray district of Tekirdağ province. A case study design was adoptedfromqualitativeresearchmethods in the study, and semi-structuredinterviews and climatechange-themedactivities were used witheachchild in thedata collection process. Thefindingsshowthatchildrenbenefitfromconcreteexperiences in understandingtheconcept of climatechange, givesubjectiveanswersaboutthecauses and consequences of climatechange, and focusmore on individualactions. It was determinedthatchildrendevelopedsuggestions on issuessuch as environmental protection, recycling and energysaving, and tried to understandtheeffects of climatechange and ways to prevent it. The study results alsosuggestthatcreating environmental awareness at an earlyage can contribute to sustainabledevelopmentgoals.