AKUT TRAVMATİK TİMPAN MEMBRAN PERFORASYONUNDA STROMAL VASKÜLER FRAKSİYONUN İYİLEŞMEYE ETKİSİ
EFFECT OF STROMAL VASCULAR FRACTION ON HEALING IN ACUTE TRAUMATIC TYMPAN MEMBRANE PERFORATION
- Tez No: 929715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Hem deney gruplarında hem de kontrol grubunda tüm timpanik membran perforasyonlarının iyileştiği gözlemlenmiştir. Akut timpanik membran perforasyonu tedavisinde SVF'nin kontrol grubuna üstün olmadığı görülmüştür. Onuncu günde, tek doz SVF alan E grubundaki inflamatuar infiltrasyon kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştır. Bu sonuç, SVF'nin anti-inflamatuar etkisinin olabileceğini göstermektedir. Onuncu günde, A grubunda neovaskülarizasyon skoru B ve C grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Birinci ayda ise, F (kontrol) grubunda neovaskülarizasyon skoru D ve E grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Erken dönemde, SVF'ye bağlı olarak neovaskülarizasyonun arttığı fakat uzun dönemde, kontrol grubuna kıyasla düşük kaldığı görülmüştür. Bu sonuçlar SVF ile timpanik membran perforasyon tedavisi açısından çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
On the 10th day, among the inflammatory infiltration, fibroblastic activity, collagen deposition, and neovascularization scores examined between the xii experimental and control groups, the neovascularization score showed a significant difference between the groups (p=0.008). Post-hoc pairwise comparisons revealed a significant difference between the repeated-dose SVF group and the other groups, with Group A showing a significantly higher neovascularization score compared to Groups B and C. Inflammatory infiltration, fibroblastic activity, and collagen deposition did not show significant differences among the three groups (p>0.05). Furthermore, microscopic examination of the tympanic membranes showed that the perforations in all rats had closed. When examined at one month, among the inflammatory infiltration, fibroblastic activity, collagen deposition, and neovascularization scores, inflammatory infiltration and neovascularization scores showed significant differences between the experimental and control groups (p=0.031, p=0.039, respectively). Post-hoc pairwise comparisons for inflammatory infiltration revealed significant differences between Groups D-E (p=0.029) and E-F (p=0.018), with Group E showing significantly less inflammatory infiltration compared to Groups F and D. For the neovascularization score, significant differences were found between groups D-F (p=0.020) and E-F (p=0.030), with Group F showing a significantly higher neovascularization score compared to Groups D and E. Fibroblastic activity and collagen deposition scores did not show significant differences among the three groups (p>0.05). Additionally, when tympanic membranes were examined microscopically at the end of the first month, it was seen that the perforations of all rats were closed. When histopathological scores from the 10th day and 1st month were examined, inflammatory infiltration, fibroblastic activity, collagen deposition, and neovascularization scores were found to be significantly higher at one month compared to the 10th day.