Kıbrıs Baf ve Limasol Türk göçmenlerinin ağzı
- Tez No: 92983
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 591
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Güney Kıbrıs'taki Limasol ile Baf şehirlerinden ve bu şehirlerin yörelerinden Kuzey'e göç eden Kıbnslı Türklerin ağız özellikleri incelenmiştir. Tezimizin“Giriş”bölümünde Kıbns'ın coğrafîk, tarihî, kültürel, ekonomik ve demografik yapısı hakkında bilgi verilmiş ; bu genel bilgiden sonra yine aynı bölümde Güne/de kalmış olan Limasol ve Baf şehirleriyle bu şehirlere bağlı olan derleme yaptığımız göçmenlerin geldiği köyler hakkında kısaca bilgi verilmiştir.“Giriş”bölümünden sonra inceleme ve metinler olmak üzere iki kısım daha mevcuttur. Tezin“inceleme”kısmı“Ses Bilgisi”,“Biçim Bilgisi”olmak üzere iki ayn başlıkta ele alınmış ve Kıbns'takı Limasol, Baf ve yöreleri göçmenlerinin ağız özellikleri, bunlann Türkiye Türkçesinden aynlan tarafianndan özellikle her konuda bahsedilmiştir.Tüm bunlardan sonra inceleme bir sonuca bağlanmıştır. Çalışmamız sırasında konuştuğumuz kaynak kişilerin sayısı yetmiştir. Tezimizin“Metinler”kısmında bu kişilerin her birinin deşifre edilmiş konuşmalan çeşitli transkripsiyon işaretleri kullanılarak yazılmıştır. Kaynak kişiler hakkındaki bilgi ise metinlerden önce ; konuşmacının adı, Güneyden göç ettiği yer (memleketi), Kuzey"de yerleştiği yer, yaşı, eğitimi, mesleği ve konuşmasının konusu şeklinde özellikle belirtilmiştir. Tezimizin sözlük bölümünde ise metinlerden çıkartılan ve Türkiye Türkçesinden farklılık gösteren Türkçe kelimeler ite bazı yabancı kaynaklı kelimeler alfabetik sıraya göre dizilmiş ve metinlere ait bir sözlük oluşturulmuştur. Çalışmamızı oluştururken yararlandığımız, konumuzla doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olan çeşitli kaynaklan göstermek için son olarak bir 15%.; kaynakça oluşturulmuştur
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work is about the characteristics of dialect of Turkish Cypriot who migrated to North from South Cyprus cities; Limasol and Baf (Paphos) and the villages surrounding these cities. In the introduction part of the theseis, informations about geographic, historical, cultural, economic and democratic structure of Cyprus have been given. After this general informations in the same part, a brief information about the cities which remained in the South, Limasol and Baf and its surrounding villages in which we made“anthology”about the migrants have been given. After the introduction part, there two more parts; research and text The research part of the thesis“Phonetics”and“Morphology”has been written into two seperate headlines and the characteristics of dialects of the migrants of Baf, Limasol and their villages and its differences with Turkey's Turkish, especially in every topic has been discussed. After all this research reaches to the conclusion. The number of people who has been interviewed are seventy during our research. In the next part of our thesis decodes talks of these people have been written with using various signs. The information about the source has been given before the text especially in the form: name, place, where they migrated from South, place where they live in North, age, education, occupation and the topic of speech. In the dictionary part of the thesis, the Turkish and some foreign words which have been found in the text and which are different from Turkey's Turkish sorted alphabetically and the dictionary related with these texts has been formed. Lastly, to show different sources which are directly or indirectly related our topic and which we used in our work; a bibliography has been formed. T^I2?SEKÖ?Rn,nı korulu