Implementation and performance analysis of maximally containment technique for information integration
Bilgi entegrasyonunda maksimum kapsamlı tekniğinin uygulanması ve performans analizi
  1. Tez No: 93063
  2. Yazar: TANSEL ÖZYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKKI TONOSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
oz BİLGİ ENTEGRASYONUNDA MAKSİMUM KAPSAMLI TEKNİĞİNİN UYGULAMASI VE PERFORMANS ANALİZİ Özyer, Tansel Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İ. Hakkı Toroslu Nisan 2000, 123 sayfa Bilgi entegrasyonu modern veri tabanlarının en başta gelen problemlerinden biri durumundadır. Değişik yapıya sahip kaynaklardan bilgi toplanır, toplanan bilgiler sorgu işleminde verimliliği sağlamak amacıyla ortak terimler halinde belirtilir. Bilgi entegrasyonu yapmanın bir yolu, maksimum kapsamlı tekniğidir. Bu tezdeki amacımız, birleştirilmiş sorgular üzerinde maksimum kapsamlı tekniğiyle gerçekleştirilen sorgu işleminin performansını elde etmektir. Bu nedenle birleştirilmiş sorguların sonuçlarını yeniden tanımlanmış yapıları elde ederek bulmaktansa hali hazırda saklanmış olan tanımlı yapıları kullanarak elde etmeye yönelik sorgunun tanımlı yapı cinsinden yeniden belirtilmesi üzerinde odaklandık. Kısaca, maksimum kapsamlı tekniği şöyle çalışır : tanımlanmış yapılarda yer almayan taban tablosu sorgu içerisinde, bir kural içerisinde tanımlı ise o kural sorgu kapsamından çıkartılır ve tanımlı yapılar skolemize fonksiyonu kullanılarak ters çevrilir. Sonunda, sorgular, ivorijinal sorgu ve ters çevrilen tanımlı yapılar kullanılarak, tanımlı yapılar cinsinden yeniden yazılır. Ticari ürünler kullanılarak bir çıkanmsal veri tabanı sistemi meydana getirilmiştir. Böylece, tüm performans sonuçlan gerçek uygulama ortamında elde edilmiştir. Bu sistem veri tabanında iç tablolar bulunur. Bu tablolar sorgu ve kuralların tanımlanması için mevcuttur. Tüm veriler veri tabanında saklanmaktadır ve sorgu işlemi için semi-naive (yan sadelikte) sorgu metodu kullanılmaktadır. Önceden tanımlı birleştirilmiş sorgu ile maksimum kapsamlı sorgu karşılaştırılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Datalog, bilgi entegrasyonu, yan sadelikte, maksimum kapsam sorgu işlemi, açılmış görüntü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION AND PERFORMANCE ANALYSIS OF MAXIMALLY CONTAINMENT TECHNIQUE FOR INFORMATION INTEGRATION Özyer, Tansel M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. İ. Hakkı Toroslu April 2000, 123 pages Information integration is one of the main problems of modern database systems. Data is collected from various sources and expressed in common terms for having efficiency in query evaluation. There is an efficient recently developed information integration method called maximally containment technique. Our aim in this thesis is to obtain the performance of query evaluation by using maximally containment technique on conjunctive queries, So, we focused on rewriting the queries in terms of view predicates to use already stored materialized view values rather than evaluating the materialized views again. Briefly, maximally containment technique works as follows : The rules that contain extensional database predicates, but do not appear in the selected view definitions, are discarded from the query and views are reversed by using theskolemized function notation. Eventually, query is rewritten in terms of reversed rule definitions by using the original query. A deductive database system is implemented with commercial products, thus all the performance issues are obtained in a real life environment. This system has internal tables in the database and is available for defining queries and views. All the data is stored in the database and semi-naive query evaluation method is used for query evaluation. The original conjunctive query is compared with the maximally contained query. Keywords : Datalog, information integration, maximally containment, semi-naive query evaluation, materialized views. Ill