COVİD-19 enfeksiyon geçmişi olan hastalarda obstrüktif uyku apne fenotipleri
Obstructive sleep apnea phenotypes in patients with a history of COVID-19 infection
  1. Tez No: 930918
  2. Yazar: İPEK ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
COVID-19 pandemisi, tüm dünyada sağlık sistemlerini etkilemiş ve birçok sistemi ilgilendiren sonuçları da beraberinde getirmiştir. Uzamış COVID hastalarında da yorgunluk başta olmak üzere birçok semptom gözlenmektedir. Literatürde COVID-19 ve obstruktif uyku apnesi (OUA) arasında da bir ilişki rapor edilmiştir. Bu bağlamda, COVID-19 sonrası hastalarda OUA sıklığı ve fenotipik özelliklerinin anlaşılması, hem OUA'da hem de uzamış COVID'de tedavi stratejileri geliştirilmesi açısından önemlidir. Araştırma, Koç Üniversitesi Hastanesi'nde yürütülmüş bir vaka-kontrol çalışması olup; Vaka grubu, COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş bireylerden (n=152), Kontrol grubu ise daha önce uyku laboratuvarına başvurmuş ve enfeksiyon geçirmemiş bireylerden oluşmaktadır (n=152). Her iki grup; yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi bakımından eşleştirilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has had an impact on health systems worldwide. Patients with Long-COVID present many symptoms, particularly fatigue. An association between COVID-19 and obstructive sleep apnea (OSA) has been reported in the literature. In this context, understanding the incidence and phenotypic characteristics of OSA in patients with a history of COVID-19 infection is important for the management of treatment strategies for both OSA and Long- COVID. This research was a case-control study conducted at Koç University Hospital. The case group consisted of individuals who had a COVID-19 infection (n=152) and the control group consisted of individuals who had previously applied to the sleep laboratory and did not have a history of COVID-19 infection (n=152). Both groups were matched for age, gender and body mass index.